Charizmatiškasis atlikėjas, turintis nepaprastai stiprų balsą ir išsiskiriančią muzikinę viziją, į Lietuvą, Paliesiaus dvarą, grįžta spalio 19 d. Nitai, priešingai nei dauguma kitų atlikėjų, iš pradžių studijavo džiazą ir vėliau perėjo prie klasikos. Toks unikalus derinys prideda žavios eklektikos jo atlikimo stiliui. Muzikantą BBC pavadino „tikru vunderkindu“, o kritikas Cemas Akalinas teigė, kad „Hershkovitsas šoka klavišais su Fredo Astaire’o elegancija ir melancholišku Charlie Chaplino sąmoju“.
N. Hershkovitsas gimė marokietės ir lenko šeimoje. Sulaukęs 12-os pradėjo groti klarnetu ir, neilgai trukus, jau koncertavo profesionalioje scenoje. Būdamas penkiolikos atrado meilę fortepijonui ir pasinėrė į improvizacijos pasaulį. Septyniolikos pirmą kartą laimėjo konkursą „Jazz Signs“, pradėjo mokytis pas džiazo meistrus Amitą Golaną ir Yuvalą Coheną. Šiandien Nitai gali pasigirti tarptautiniais apdovanojimais, stipendijomis, su įrašų milžinėmis išleistais muzikos albumais ir koncertais prestižiškiausiose salėse.
Belaukiant koncerto – išskirtinis interviu su muzikantu.
Plačiau apie koncertą: 10.19 | Nitai Hershkovits (fortepijonas | džiazas)
Šaltinis: LRT.LT
– Kokie jūsų pirmieji prisiminimai apie muziką?
Manau, kad tai prisiminimai apie mamą, automobilyje leidžiančią mėgstamas kasetes. Pamenu ir mamos tėtį, kuris penktadieniais, kai atvažiuodavome į svečius, visada būdavo įsijungęs Andalūzijos kanalą.
– Iš pradžių grojote klarnetu, bet vėliau jus patraukė fortepijonas. Kaip per metus keitėsi santykis su šiuo instrumentu?
Gana anksti supratau, kad klarneto neužteks tam, ką girdžiu galvoje, todėl perėjau prie fortepijono. Niekada nesigręžiojau atgal. Fortepijonas man yra tarsi ilgametis draugas, apie kurį visada noriu žinoti daugiau. Tai gražus ir masyvus instrumentas, su visais visų rūšių dinaminiais diapazonais.
– O nuo džiazo perėjote prie klasikos. Kas nulėmė šį pokytį?
– Viskas pasikeitė, kai sutikau savo fortepijono mokytoją Suzaną Cohen. Apie ją išgirdau iš draugų, pradėjau lankyti jos pamokas ir buvau pakerėtas jos būdo kalbėti apie muziką ir gyvenimą. Per pirmąją pamoką stovėjome priešais jos citrinmedį ir mėtėme akmenis – tai buvo metafora, kaip turėtų jaustis rankos grojant skirtingus dalykus. O po to nuėjau prie fortepijono, pabandžiau groti ir tą akimirką mano gyvenimas pasikeitė. S. Cohen supažindino mane su klasikine muzika labai draugiškai, o ne gąsdinančiai, kaip nemažai mokytojų.
– Kas jus įkvepia?
Maisto gaminimas ir maistas. Manau, kad maisto gaminimas ir muzika yra labai panašu, todėl keliaudamas arba gamindamas namuose gilinuosi į įvairias virtuves. Taip pat mėgstu kiną. Be to, man visada labai svarbu apsupti save įkvepiančiais draugais.
– Kaip atrodo jūsų komponavimo procesas? Ar turite kokią rutiną?
Paprastai mėgstu mąstyti nemuzikiniais terminais, pavyzdžiui, aukštyn, žemyn, šviesu, tamsu ir taip toliau. Jau vien dėl to muzikos teorijos ir taisyklių požiūriu kuriu nestandartiškai. Mėgstu palikti kuo daugiau erdvės akimirkai, todėl, net jei ką nors parašau, vertinu tai labiau kaip pasiūlymą, ypač grodamas solo.
– Jūs dažnai bendradarbiaujate su kitais atlikėjais. Kokios muzikinės partnerystės jums labiausiai įsiminė?
Daugelį albumų rašau su draugais studijoje tą pačią dieną, kai albumus įrašinėjame. Su „Rejoicer“ 2019 m. studijoje „Stones Throw Studios“ Los Andžele parašėme visą krūvą gražios muzikos. Muzikos kūrimas su Ringgo (Mndsgn) irgi labai įsiminė. Groti visą savaitę klube „Village Vanguard“ su Kurtu Rosenwinkelu taip pat buvo įsimintina.
– Kokie yra jūsų dabartiniai siekiai, kalbant apie muziką?
Pasiekti kiek įmanoma daugiau klausytojų. Leisti žmonėms suprasti, ką aš suprantu, ypač kalbant apie instrumentinę muziką – padaryti ją prieinamą.
– Jei galėtumėte pakeisti vieną dalyką muzikos industrijoje, ką keistumėte?
Lengvas klausimas – sukurčiau daugiau lygybės turinčią ekosistemą, kurioje atlikėjui už sunkų darbą būtų atlyginama deramai, o ne mokama 0,0003 dolerio už kūrinio perklausą.
– Galbūt norėtumėte perduoti žinutę būsimai publikai Paliesiaus dvare?
Jau trečią kartą būsiu Lietuvoje, nekantraudamas laukiu susitikimo su naujais žmonėmis ir senais draugais. Visada čia esu sutinkamas šiltai ir draugiškai.