apie dvara
Pagrindinis > Paliesiaus dvaro istorija

Paliesiaus dvaro istorija

Paliesiaus dvaras mena dar XVII amžiaus laikus, kai grafas Tyzenhauzas čia įsigijo dvarą, o prie Kančioginos upelio tuomet puikavosi pirtelė, bravoras. Unikali savo kraštovaizdžiu ir paslaptinga įvairove pati gamta pašnibždėjo vietovės pavadinimą: tai, kas esą prie miškelio, „paliesiuje“ (žodis kilęs iš slavų kalbų). Taip ir gimė Paliesiaus vietovė ir jos centru tapo Paliesiaus dvaras.

1671 m. istoriniuose dokumentuose minimi Paliesiaus dvaro savininkai Tyzenhauzai.

 

Archyvuose rasta nuotr.

Buvusio tvarto nuotrauka (dabar PASAGOS koncertų salė), apie 1970 m.

Bėgant metams, keičiantis dvaro šeimininkams, keitėsi ir pats dvaras. XIX amžius laikomas dvaro klestėjimo laikotarpiu. Nuo 1736 metų dvaras priklausė Livonijos valdžios pareigūnų Kublickių šeimai (Livonijos taurininkams Justinai ir Kazimierui Petrui Kublickiams), kuri giminiavosi su LDK didikais Soltanais. Valdant Kublickiams XIX a. pr. buvo pastatytas gyvenamasis namas su arklidėmis, dabar vadinamas Prižiūrėtojo (Ekonomo) namu. Greta jo buvo pastatytas nebūdingos pusapvalės formos tvartas, uždaru kiemu sujungtas su gyvenamuoju namu. Tik vėliau iškilo neįmantrus plytinis tinkuotas gyvenamasis pastatas – rūmai, į kurį persikraustė savininkai.

Prie šio pastato stovėjo koplyčia, ledaunė, įrengtas reprezentacinis kiemas-parkas. Faktas, kad nebuvo skubama statyti gyvenamųjų rūmų, byloja apie tai, jog Kublickiai labiau rūpinosi pačiu ūkiu, o ne reprezentaciniais dalykais. Tai patvirtina ir dailininko Vincento Smakausko laiškai, rašyti žmonai Emilijai Kublickaitei, kuriuose užsimenama, kad broliai Kublickiai ūkininkauja moderniai, turi pačios naujausios technikos, ūkis didelis, tvarkingas, dvaro biblioteka turtinga. Kublickiai taip pat 1779 m. fundavo Mielagėnų bažnyčios statybą. Paliesiaus dvaras buvo net svarbesnis už Mielagėnų miestelį ir buvo stambus Lietuvos ūkio klestėjimo bei kultūros sklaidos centras, kaip tik tuo metu buvo suformuotas visas Paliesiaus dvaro ansamblis. O broliai Stanislovas ir Adolfas Kublickiai buvo aktyvūs 1831 m. sukilimo Užnerio apskrityje organizatoriai ir dalyviai, po sukilimo priversti pasitraukti į Prūsiją.

Beje, dvare gyveno ir jau minėtas Vincentas Smakauskas, kuris nutapė žymųjį paveikslą „Steponas Batoras steigia Vilniaus universitetą“. Mielagėnų bažnyčią puošia jo tapyti didingi paveikslai „Šv. Matas Evangelistas“, „Šv. Morkus Evangelistas“, „Šv. Lukas Evangelistas“, „Šv. Jonas evangelistas“, didįjį altorių puošia jo paveikslas „Šv. Jonas Krikštytojas“, presbiterijoje – „Jėzus Kristus Nukryžiuotasis“. 1838 m. jis sukūrė portiką puošiančias didingas Šv. Petro ir Šv. Povilo stiuko skulptūras, o presbiterijoje – Kublickių biustus ir paminklinę lentą.

Vincentas Smakauskas

Steponas Batoras steigia Vilniaus universitetą

Mielagėnų bažnyčia iš vidaus

Kublickių herbas

XIX a. vid. – XX a. vid. dvaras išgyveno nuopuolį. 1887 m. Paliesiaus dvarą iš varžytinių nusipirko Liubimovas, apie 1900 m. tapęs dvaro administratoriumi, paskui dvarą perėmė Povarova. Pastaroji dvarą pardavė generolui majorui fon Eksei, kuriam mirus našlė Marija Dmitrijevna fon Eksė išpardavė dvaro žemes, o kas liko užstatė Vilniaus žemės bankui. 1921 m. dvaro savininku tapo Romualdas Bržezinskis, tačiau prieš Antrąjį pasaulinį karą, šiai Lietuvos daliai patekus į Baltarusijos teritoriją, dvaras buvo nacionalizuotas. Po 1940 m. nacionalizacijos dvaras atiteko Cirkliškio kolūkiui. Sovietiniais metais sunyko vandens malūnas ir kiti dvaro pastatai, turtas buvo išgrobstytas. Pažymėtina, kad 1956 m. dvaro rūmai, nors ir prastos būklės, bet dar stovėjo. 1974 m. Kolūkio sprendimu buvo duotas leidimas jį nugriauti.

Dalis archyvuose rastos informacijos:

Buvusio tvarto nuotrauka (dabar PASAGOS koncertų salė), apie 1970 m.

Archyvuose rasta nuotr.

Archyvuose rasta nuotr.

Archyvuose rasta nuotr.

Situacija 2009 m.:

Tarp tvarto ir ekonomo pastato

Dvaro rūsiai

Kolonų erdvė cokoliniame aukšte

Ekonomo pastatas

Erdvė cokoliniame aukšte

Pasagos formos tvartas

Ekonomo pastato fasado dalis

Ledaunė

Restauravimo projekto medžiagos fragmentai:

Ekonomo pastato ir PASAGOS salės ansamblio projektas

PASAGOS salės pastato projektas

Ekonomo pastato projektas

Teritorijos planas

Ledaunės pastato projektas

Dvarą restauravo architektai D. Ferguson ir J. N. Fergusonas. Daugiau apie patį projektą. 

Dvaro pokyčiai:

PRIEŠ | Ekonomo pastatas

DABAR | Ekonomo pastatas

PRIEŠ | Pasagos ir Ekonomo pastato ansamblis

DABAR | Pasagos ir Ekonomo pastato ansamblis

PRIEŠ | Vaizdas į Ekonomo pastatą iš pasagos formos tvarto

DABAR | Vaizdas į Ekonomo pastatą iš Pasagos

PRIEŠ | Įėjimas į tvartą

DABAR | Įėjimas į restoraną

PRIEŠ | Ekonomo pastato ir Pasagos ansamblis

DABAR | Ekonomo pastato ir PASAGOS ansamblis

Visuomet yra verta atsigręžti ir pasižiūrėti, koks kelias nueitas. HERITO, tarptautinės kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų parodoje, vykusioje 2019 m. gegužės mėnesį Vilniuje, buvo pristatytas ir PALIESIAUS DVARAS. Tad buvo puiki proga prisiminti, iš kokių griuvėsių, pasitelkus profesionalumą ir aukštus standartus, galima sukurti grožį.

https://www.facebook.com/watch/?v=341084409936940

Dabartis:

Paliesiaus klinika

Pradėjus dvaro rekonstrukcijos darbus, vienas iš pagrindinių tikslų buvo sveikatos gerinimo ir kompleksinio turizmo paslaugų sukūrimas. Tad dabar ant pamatų, rastų prie šiaurinio įvažiavimo į dvarą, pastatytas medinis korpusas, kuriame įsikūrusi Paliesiaus širdies sveikatos ir fizinio krūvio terapijos klinika. Tik čia, kur pati stebuklinga Paliesiaus gamta kviečia pas ją sugrįžti ir išgyti, tapo įmanoma įkurti išskirtinę kliniką, kurios pagrindinis gydymo metodas – pats organizmas.

Gydant remiamasi specializuota ir tik įrodymais paremta patirtimi, sukaupta gydant pacientus tokiu metodu JAV Mayo klinikoje. Taip pat įrodyta, kad geriausias gydomasis efektas pasiekiamas, kai klinikinė praktika naudojama holistinėje aplinkoje – tad Paliesiuje taikoma ir specializuota klinikinė praktika, ir holistinis principas, siejantis kūno gydymą, mokymą gyventi ir pozityvias emocijas. Pozityvias emocijas skatina skambanti kamerinė muzika, mokytis gyventi kviečia gamta ir istoriją menančios sienos, o kūnas gydomas individualizuotomis klinikinėmis programomis.

Atrodo, tai veikia. 2019 m. Paliesiaus dvaras tapo „Patraukliausios Europos sveikatos turizmo vietovės 2019“ apdovanojimo laimėtoju Lietuvoje.

Skambantis ir kviečiantis dvaras

2015 m. LR Restauratorių sąjunga apdovanojo Paliesiaus dvarą geriausių restauravimo darbų konkurso laureato diplomu – už naujų metodinių sprendimų įgyvendinimą tvarkymo darbuose, restauravimo kompleksiškumą ir novatoriškumą. Tad kas įvyko? Ekonomo namas, tapęs prabangiu, maloniai nustebins čia apsistojusius nakvynei. Vietoj buvusio tvarto atsirado tikras kultūros traukos objektas – koncertų salė PASAGA, kurią dėl pojūčių, kai gali pajausti kiekvieną atliekančiųjų emociją, bei unikaliai susidariusios akustikos įvertino pasaulinio klasikos olimpo atstovai, pasirinkę šią erdvę savo įrašams. Sklando legendos, kad dėl salės akustikos klasikinės muzikos garsenybės aplenkia net sostinės sales ir specialiai atvyksta koncertuoti tik į Paliesiaus dvarą.

Ledaunėje įsikūrė parduotuvėlė, kurioje rasite daug įvairiausių retų gaminių ir prekių. O nusileidus žemiau Jūsų laukia vyno rūsys su 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų – čia rengiamos viešos ir asmeninės degustacijos, galima vyną užsisakyti prie valgio, nupirkti kaip dovaną sau ar kitam. Vietoj buvusių tvartų cokoliniame Ekonomo pastato aukšte dabar veikia restoranas ir mini SPA su atstatytomis kolonomis. Šalia auginame darželį su gėlėmis ir prieskoninėmis žolelėmis, kuriomis puošiame ir gardiname valgius. Kvepia ir pagal autentiškus receptus kepyklėlėje kepama duona, bandelės ir pyragai.

Teritorija apjuosta originalia lauko riedulių tvora – ne sumūryta, bet unikaliai sudėta. Ties įvažiavimu į dvarą atkurtas ovalus parteris, įrengti pėsčiųjų takai, lauko apšvietimas, automobilių stovėjimo aikštelė. Pagaliau atverti rūsiai buvusiame dvaro savininkų ponų Kublickių name, statytame dar XIX a. ir galutinai sugriautame 1974-aisiais. O lauko terasa vasarą kviečia svečius pasimėgauti poilsiu, puodeliu arbatos ar kavos…

Senojo dvaro parke auga klevai, uosiai, tuopos, liepos, menantys kelis šimtus metų. Parko puošmena – saugomas botaninis gamtos paveldo objektas, 25 m aukščio Paliesiaus ąžuolas. Taip pat natūraliai trykštančių vandenų fontanas, kurio skulptūra sukurta suomių skulptoriaus Jari Mannisto. Nuolat čiurlenantis vanduo kaip paveiksliuką įrėmina gyvybingą gamtos kūrinį – Paliesiaus dvaro parką.

 

 

Parkas vilioja pasivaikščioti savo patogia vaikščiojimo takams skirta danga – primenančią natūralų miško taką, sukurta taip, kad judėti būtų itin lengva. Pasivaikščiojimo takai yra skirtingo ilgio, todėl kiekvienas gali pasirinkti atstumą pagal savo jėgas. Bendras pasivaikščiojimui skirtų takų ilgis parke – apie 1 250 metrų. Pavargę galėsite pailsėti parke įrengtose poilsio vietose.

Šalia dvaro plytinčiame miške taip pat įrengti įvairaus atstumo (2,3 km, 5 km ir 8 km) Sveikatingumo takai su nuorodomis. Tereikia pasirinkti norimą maršrutą ir įveikti jį pagal nuorodas arba naudojantis orientavimosi žemėlapiu. Žiemą šie takai virsta puikiomis slidžių trasomis.

 

Paliesiaus dvaras, savo mūro sienose ištikimai saugantis senąsias paslaptis, dabar čia apsilankantiems teikia nuostabų ramybės pojūtį, kviečia atsikvėpti nuo darbų, pasinerti į muzikos, dailės pasaulį arba tiesiog pabėgti nuo civilizacijos ir pasirinkti draugystę su gamta.

Istorijos vingiai keitė dvaro gyvenimą, tačiau dabar Paliesiaus dvaras, išsaugojęs šimtmečių dvasią ir atgimęs dar vienam gyvenimui, vėl iškyla visa didybe ir atgimusia istorija, vėl tampa traukos centru. Simboliai Jus čia lydės visur, ar tai būtų šimtmečių paslaptis saugantys pastatų akmenys, ar paukščio giesmė, ar ryte kuždanti rasota žolė, ar cinamonu kvepiančios tik ką iš krosnies ištrauktos bandelės, ar skambanti muzika…