Pagrindinis > Apie mus skelbia > LRT.LT: Pianistė Guoda Gedvilaitė: jau daug metų gyvenu dviejuose pasauliuose vienu metu

LRT.LT: Pianistė Guoda Gedvilaitė: jau daug metų gyvenu dviejuose pasauliuose vienu metu

Tarp Lietuvos ir Vokietijos gyvenanti pianistė Guoda Gedvilaitė pasižymi ryškiomis muzikinėmis idėjomis ir išskirtiniu atlikimu. Ji mielai eksperimentuoja ir meta iššūkį nusistovėjusioms klasikinės muzikos taisyklėms.

G. Gedvilaitės solo koncertų programos aprėpia muzikos lobyną nuo baroko iki džiazo, nuo J. S. Bacho iki Billo Evanso. Jos programos visuomet originalios ir naujos, pilnos fantazijos ir laisvės jas interpretuojant.

Liepos 23 d. pianistė grįžta į Paliesiaus dvaro koncertų salę PASAGA ir ruošiasi atlikti net dvi programas per vieną dieną. Koncerto „Spalvingas Bachas“ metu bus daromas profesionalus „Mobile Baltic Recordings“ įrašas, o koncerto kompaktinę plokštelę gruodžio mėnesį į gyvenimą išleis įrašų kompanija „Genuin“ Leipcige.

Plačiau apie koncertą: 07.23 | Popietė su Guoda Gedvilaite

Šaltinis: LRT.LT


Kokia Jūsų, kaip pianistės, pagrindinė taisyklė sau?

– Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis. Ieškoti, kurti, niekada nepasiduoti.

 

O kokį patarimą duotumėte pradedantiesiems pianistams?

– Sąmoningai groti, sportuoti, medituoti, klausytis daug geros visokių žanrų muzikos, įsimylėti, mylėti, būti dėkingam Tėvams ir Mokytojams už tai, ką turi. Išklausyti kitų nuomones ir idėjas, bet ieškoti savų ir jas rasti, tokias, kurios atvers vartus į plačias muzikines jūras. Džiaugtis vaikyste, vertinti jaunystę, „kaifuoti“ kiekvieną dieną.

 

Paliesiaus dvare atliksite dvi programas: „Spalvingas Bachas“ bei „Sentimentalūs ir kilnūs: Fauré & Ravel“. Kaip gimė ši idėja?

– Jau daug metų gyvenu dviejuose pasauliuose vienu metu ir dalinu save kasdien perpus: į vokišką ir lietuvišką kultūras ir aplinkas. Visą laiką tenka galvoti, kalbėti ir spręsti problemas dviem kalbomis, turiu dvi šeimas ir daug draugų dviejose šalyse, dviejose labai skirtingose kultūrose. Kuo toliau, tuo labiau jaučiu, kokia tai didelė atsakomybė ir darbas gyventi jose kasdien: mokytis, tyrinėti ir suprasti vokiškąją ir nepamiršti lietuviškosios, neprarasti su ja ryšio. Turiu kasdien klausytis dviejų šalių žinių, į jas įsigilinti, balansuoti tarp dviejų šalių istorijos ir žmonių mentalitetų, kurie yra visiškai skirtingi.

Tai, ką atvešiu liepos 23 d. į Paliesių, yra mano metų projektas. Atlikdama du koncertus per vieną dieną metu iššūkį ir sau, ir publikai, nes tai – dvigubas krūvis. Bet, susitikdama kartą metuose su publika, noriu pasakoti jiems savo istoriją. Iš prigimties esu daugiapusiška, spontaniška, greita, todėl prie tokio gyvenimo ir jo ritmo galiu prisitaikyti. Taip, kaip viename koncerte atlikdama Claros ir Roberto Schumanno arba abu Ravelio fortepijoninius koncertus, taip ir šias dvi skirtingas programas atlikdama per vieną dieną noriu papasakoti, jog gyvenu dvigubą gyvenimą dvigubai didesniu tempu.

Šio mano didelio projekto pagrindinė idėja ir leitmotyvas – šeima. Grodama Bachą privalau sustoti, įsiklausyti, tapti visiškai švari, tyra ir skaidri, ir tuomet, prisilietus prie jo muzikos, kaskart grįžtu į vaikystę, į savo mokyklos ir studijų laikus, prisimenu savo 6-ojo gimtadienio dovaną (pianiną!), savo Tėvelius, kurie pašventė savo gyvenimus man, leisdami man eiti šiuo ilgu nežinomybės keliu, vystytis ir tapti muzike.

Skambindama savo kruopščiai apgalvotą ir sudėliotą „Spalvingo Bacho“ programos dėlionę, mintimis persikeliu į vaikystę, lyg pradėdama savo muzikinę kelionę nuo pradžių, bet nepamiršdama, kad gyvenu 21 amžiuje, eksperimentuoju, derinu senovinio klavesino ir šiuolaikinio fortepijono skambesį čia ir dabar, vienu metu, taip primenant ir sujungiant 300 metų senumo ir šiandienos instrumentų skambesius ir istorijas.

Kuo Jus labiausiai žavi šie du kompozitoriai, G. Fauré ir M. Ravelis?

– Mano vyras Henrikas ir sūnus Aurelijus – abu gitaristai, kasdien namuose skamba džiazo ir roko gitaros garsai, Aurelijus – turbūt būsima roko žvaigždė. Kiek panašiai, Fauré ir Ravelio programa „Sentimentalūs ir kilnūs“ yra unikalus švelnumo ir sprogimo derinys. Ravelio mokytojo, švelniojo prancūziškojo romantiko Fauré muzikinės spalvos bei polėkis ir užsispyrėliško charakterio Ravelio, mėgstančio džiazą, aštrų maistą ir organizuotumą, kūriniai labai atitinka mano dabartinio gyvenimo spalvas, pojūčius ir aktualijas.

Esu kaip Ravelis, niekad nepasiduodanti, ištisai ieškanti kažko naujo, negaliu ilgai kartoti vieno ir to pačio dalyko, nes man daug kas patinka: ir folkloras, ir klasika, ir džiazas, ir rokas, ir šokis, ir teatras, ir kinas, ir alus, ir vynas, ir čili, ir šokoladas. Mėgstu aktyvų gyvenimo būdą, degu naujovėmis.

 

Kokie Jūsų artimiausi muzikiniai planai?

– Tikėdama „Spalvingas Bachas“ programos aktualumu ir originalumu, nusprendžiau koncerto programą įamžinti ateities kartoms. Lietuvoje ir jau visame pasaulyje žymūs garso režisieriai Aleksandra ir Vilius Kerai padarys koncerto įrašą, kuris vėliau bus išleistas Leipcigo „Genuin“ įrašų kompanijos. Paliesiaus salę įrašams pasirinkau dėl jos unikalios atmosferos, mielų ten gyvenančių ir dirbančių žmonių aplinkos, skanių bandelių, nuostabios akustikos ir fantastiško fortepijono.

Labai laukiu ir džiaugiuosi šia diena – liepos 23 d., kuri sutampa dar ir su mano Tėvelio gimtadieniu. Tai bent bus dovanėlė!