Pagrindinis > Naujienos > IŠ ARČIAU: VYTAUTAS LANDSBERGIS

IŠ ARČIAU: VYTAUTAS LANDSBERGIS

Kas nežino profesoriaus Vytauto Landsbergio? Tai politikas, muzikos, meno ir kultūros istorikas, knygų autorius, kuris 1990–1992 metais netgi buvo faktinis Lietuvos vadovas.

Jis gimė 1932 m. spalio 18 d. Kaune, architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio ir akių gydytojos Onos Jablonskytės-Landsbergienės šeimoje. 1955 m. baigė Lietuvos konservatoriją (A. Dvarionienės fortepijono klasę). Dėstė fortepijoną Vilniaus pedagoginiame institute, Lietuvos konservatorijoje, Čiurlionio meno mokykloje. 1978 m. tapo profesoriumi, 1994 m. apgynė habilituoto daktaro disertaciją.

Iš viso profesorius V. Landsbergis išleido per 100 knygų – pirmosiose nagrinėjo M. K. Čiurlionio kūrybą, tada rašė apie Lietuvos politiką, leido poezijos bei atsiminimų knygas. Profesorius yra suredagavęs bei išleidęs visus M. K. Čiurlionio kūrinius fortepijonui.

Žinoma, negalima nepaminėti jo politinės veiklos. 1988 m. birželio 3 d. jis buvo išrinktas į Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinę grupę, o Sąjūdžio Steigiamajame suvažiavime spalio 22–23 d. – į Seimą bei Seimo Tarybą. Jis buvo Sąjūdžio Seimo Tarybos pirmininkas, po to Sąjūdžio garbės pirmininkas, ne vieną kartą Lietuvos konservatorių partijos – Tėvynės Sąjungos pirmininkas, dirbo Seimo delegacijose į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją ir Baltijos Asamblėją, buvo Europos Parlamento narys.

Svarbiausia – 1990 m. kovo 11 d. Vytautas Landsbergis buvo išrinktas Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininku ir vadovavo parlamento sesijai, kurioje tą dieną paskelbta atkuriama Lietuvos Respublikos nepriklausomybė. Šitaip pagal Laikinąją Konstituciją jis tapo aukščiausiu valstybės pareigūnu – tai yra, valstybės vadovu. Jo vadovaujama Lietuva atsispyrė SSRS blokadai, pasiekė savo atkurtos nepriklausomybės tarptautinį pripažinimą bei susitarimą su Rusija, kad būtų išvesta Rusijos kariuomenė.

Už nuopelnus Lietuvai profesorius Vytautas Landsbergis apdovanotas Vytauto Didžiojo I laipsnio ordinu, Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine, Nacionaline kultūros ir meno premija, Laisvės premija, UNESCO medaliu, Europos Nuopelnų medaliu, Norvegų taikos premija, daugybėje universitetų jis yra garbės daktaras… norint išvardyti visus apdovojimus prireiktų ne vieno puslapio.

Tačiau profesorius Vytautas Landsbergis niekad nepamiršo muzikos. „Muzika visada gynė laisvę, pati būdama laisvės prieglobstis“ – yra pasakęs jis. Ir rugsėjo 24 d. jis Paliesiaus dvare kartu su perkusininku Vladimir Tarasov leisis į muzikos ir žodžių žaidimus – skaitydamas savo poeziją tarp perkusijos garsų. Kviečiame nepraleisti šio susitikimo!

 

Plačiau apie koncertą: 09.24 | POST FLUXINIAI ŽAIDIMAI PALIESIUJE: TARASOVAS PLAUKIOJA, LANDSBERGIS LAUKIA JO