Aprašymas
Gruodžio 28 d. Paliesiaus dvaras kviečia kartu švęsti ypatingą progą – bus pristatyti nauji dvaro senoviniai instrumentai, vargonai ir klavesinas! Kartu su vargonininku ir klavesinininku Baliu Vaitkumi, Italijos muzikantas ir meistras Carlo Mascheroni pristatys paties pagamintus vargonus bei klavesiną – ir, žinoma, atskleis klausytojams nuostabų jų skambesį.
Vargonai yra renesansinio tipo, itališkosios mokyklos, turi 290 vamzdžių. Pagaminti prieš keletą metų ir jau skambėję koncertuose bei įrašuose, dabar jie saugiai atkeliavo į Paliesiaus dvarą. Vokiško tipo „Clavicembalo“ klavesinas dar tik neseniai užbaigtas, bet jau pasiruošęs suskambti Paliesiuje.
Carlo Mascheroni yra vargonininkas, pianistas, aistringas muzikantas ir meistras, be galo mylintis viską, kas susiję su klavišais ir klavišiniais instrumentais. Jo gyvenimas sukasi aplink natas, tiek grojant, tiek mokant, tiek gaminant tokius klavišinius muzikos instrumentus kaip klavesinai, vargonai, vertikalieji klavesinai, fortepijonai.
Vargonus, fortepijoną ir klavesiną jis studijavo Milano G. Verdi muzikos konservatorijoje. Būdamas 22 metų laimėjo pagrindinio fortepijono dėstytojo konkursą Bolcano muzikos konservatorijoje. Kaip vargonininkas ėmėsi koncertinės veiklos didžiuosiuose Italijos miestuose, dalyvavo įvairiuose nacionaliniuose ir Europos festivaliuose, tarp jų Riminio „Ater Forum“, „Autunno Musicale“ Komo mieste, Sakralinės muzikos festivalyje Bolcane, „Festival Van Vlaanderen“ Briugėje, Zvolės „Gaudeamus“, taip pat laimėjo pirmąjį Noalės vargonininkų konkursą Venecijoje. Vėliau su ypatingu susidomėjimu vykdė kamerinės muzikos veiklą, bendradarbiavo kaip pianistas ir klavesinininkas įvairiuose tarptautiniuose orkestrų kolektyvuose, vedė kamerinio giedojimo (giesmių repertuaro) meistriškumo kursus tarptautiniuose Portogruaro muzikos kursuose. Bendradarbiauja su G. Kiss ansambliu, su kuriuo surengė daugybę koncertų svarbiausiuose Prancūzijos miestuose.
Šiemet sukanka 50 metų, kai C. Mascheroni dirba pagrindiniu Milano Šv. Morkaus bazilikos vargonininku. Daugiau kaip keturiasdešimt metų jis dėstė kaip pagrindinis fortepijono dėstytojas įvairiose Italijos konservatorijose.
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Vargonų ir klavesino katedros docentas dr. Balys Vaitkus – tai tarptautiniu mastu žinomas lietuvių menininkas. Intensyvi šio vargonininko karjera, kurią paskatino konkursuose laimėti apdovanojimai, trunka jau bemaž keturiasdešimt metų.
Vargonų ir fortepijono specialybes baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, B. Vaitkus papildomai vargonus studijavo Liubeko muzikos universitete (Vokietija), o klavesiną – Prahos mūzų menų akademijoje. 2011–2015 m. jis baigė LMTA klavesino doktorantūros programą, savo daktaro darbe nagrinėdamas grojimo klavesinu dinamiką. Kultūros ministerija yra jam skyrusi stipendijų meno ir mokslo studijoms akademijose, konservatorijose ir muziejuose.
B. Vaitkus intensyviai koncertuoja daugelyje Europos šalių. Platus jo repertuaras apima nuo ankstyvųjų vargoninių kūrinių iki J. S. Bacho ir šiuolaikinės muzikos, jis taip pat atlieka ir šiuolaikinių lietuvių kompozitorių vargonų opusus. Tačiau ypatinga vieta B. Vaitkaus koncertinėje veikloje skirta tokioms prancūzų vargonų asmenybėms kaip C. Franck, L. Vierne ir J. Alain.
B. Vaitkaus įrašai buvo transliuojami nacionaliniu ir tarptautiniu mastu (Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje), o vėlyviausi CD yra skirti Lietuvos istoriniam vargonų paveldui ir C. Franck vargoninei kūrybai (CD „Vargonų laivė. Didieji C. Franck kūriniai vargonams“, 2022).
Pastaraisiais metais B. Vaitkus ne tik užsiima pedagogine veikla Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, bet yra ir Lietuvos nacionalinės vargonininkų asociacijos pirmininkas.
Informacinis partneris:
Programa
KŪRINIAI VARGONAMS:
Domenico Zipoli (1688-1726) –
Offertorija C-dur
Canzona g-moll
Antonio de Cabezón (1510-1566) – Variacijos pagal „Canto del Cavaliere“
Pablo Bruna (1611-1679) – Letania de la Virgen
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) – Variacijos pagal „Mein junges Leben“
Johann Pachelbel (1653-1706) – Ciaccona / Čakona f-moll
Atlieka: Carlo Mascheroni
Girolamo Frescobaldi (1583–1643) – Toccata ottava / VIII tokata iš Pirmosios tokatų knygos (1615)
Johann Kaspar Kerll (1627–1693) –
Battaglia / Batalija (priskiriama Joanui Cabanillesui, 1644–1712)
Ciacona / Čakona
Franz Xaver Anton Murschhauser (1663–1738) – Variationes super cantilenam „Lasst uns das Kindelein wiegen“ per imitationem Cuculi / Variacijos kalėdinės giesmės „Sūpuokime kūdikėlį“ tema, imituojant gegutę
Anonymus (Braunsbergo tabulatūra) – Septyni šokiai iš Vilniaus rankraštyno
Atlieka: Balys Vaitkus
– – – – Pertrauka – – – –
KŪRINIAI KLAVESINUI:
F. Couperin, P. Rameau, C. Daquin ir J. Duphly – po vieną kūrinį iš kiekvieno iš šių svarbių Prancūzijos 1700-ųjų metų kompozitorių kūrinių
Atlieka: Carlo Mascheroni
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – „Goldbergo variacijos“, BWV 988 (ištraukos):
Ouverture
Variatio 1.
Canone all’ Unisuono
Variatio 4.
Canone alla Seconda
Variatio 7. al tempo di Giga
Canone alla Quarta
Variatio 13.
Canone alla Quinta
Aria
Atlieka: Balys Vaitkus
Šio koncerto pasiūlymai
Vakarienę būtina užsisakyti iš anksto, likus ne mažiau 24 val. iki koncerto.
Gėrimus prie patiekalų kviečiame užsisakyti papildomai vietoje.
Ypatingu metu, tarp šv. Kalėdų ir Naujųjų, kviečiame atrasti išskirtinę garsų ir skonių harmoniją Paliesiaus dvare. Koncertų salėje „Pasaga“ suskambs nauji dvaro senoviniai instrumentai, pristatomi ir prakalbinti dviejų meistrų. O po koncerto restorane Jūsų lauks net penkių patiekalų degustacinė vakarienė, tikra gurmaniškų pojūčių kelionė!
– Bilietas į gruodžio 28 d. senovinių instrumentų pristatymo vakarą Paliesiuje
– Degustacinė vakarienė su Jūsų pasirinktu pagrindiniu patiekalu. Vakaro meniu rasite skyrelyje „Vakarienė“
Kaina: 59 EUR / asm.
Rezervacija: info@paliesiausdvaras.lt arba tel. +370 626 82 760.
Traukiniai į Ignaliną iš Vilniaus (ir kitų miestų) keliauja kelis kartus per dieną, kelionė patogi ir ekologiška.
Bilietų kainas ir tvarkaraštį galite rasti ČIA
Patogia kelione nuo Ignalinos iki Paliesiaus dvaro ir atgal galime pasirūpinti mes.
Susisiekite su mumis: el.p. info@paliesiausdvaras.lt, tel.: +370 626 82 760 ir padėsime pasiekti Paliesiaus dvarą!
P.S. Dėl pavėžėjimo paslaugos prašome susisiekti su mumis ne vėliau kaip 3 d.d. iki atvykimo datos.
Paliesiaus dvaro ledaunėje įsikūrusioje krautuvėlėje „Laukinės žąsys“ slepiasi istorijos iš viso pasaulio… Kviečiame jas atrasti! O jeigu dar negalite atvykti į dvarą, bet jau labai smalsu pasižiūrėti, pasižvalgykite mūsų el. parduotuvėje.
Paliesiaus dvare įsikūrusi kepyklėlė nėra didelė, bet čia viskas daroma nuoširdžiai. Bandelėms, pyragams ir duonai perkame miltus iš vietinių ūkininkų, stengiamės naudoti kuo daugiau kokybiškų vietos produktų, laikomės autentiškų receptų. Mūsų kepiniai ir didžiausiems smaližiams, ir išrankiesiems.
Prieš koncertą kviečiame aplankyti išskirtinį Paliesiaus dvaro vyno rūsį.
Kviečiame registruotis el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760
Dvaro rūsyje laikoma virš 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų.
Naujienos