Aprašymas
Lapkričio 23 d. kviečiame išgirsti pirmą kartą Paliesiaus dvare pasirodysiančią Izraelio pianistę Renana Gutman – ji pristatys ypatingą programą, kuri supažindins su skaudaus likimo žydų kilmės kompozitoriais bei juos įkvėpusiais muzikantais ir leis prisiminti Holokausto istoriją per muziką.
Programoje pristatoma kompozitorių muzika, kurių žydiška tapatybė dviejų pasaulinių karų laikotarpiu nulėmė jų, kaip muzikantų ir žmonių, likimą. Šių kompozitorių sukurtam spalvingam, vaizduotę žadinančiam garsovaizdžiui įtakos turėjo kiti kompozitoriai, su kuriais jie buvo asmeniškai susiję, pavyzdžiui, Cl. Debussy ir A. Berg, geografinės kelionės į Rytų bei Vakarų Europą ir Palestiną, galiausiai – neramios to meto aplinkybės monumentaliu istorijos tarpsniu. Jų kompozicijos liudija turtingą gyvenimo patirtį, pasižymi didele stilistine įvairove ir plačiu emocijų spektru.
Renana Gutman, dienraštyje „New York Times“ girta už „aistringą ir įžvalgų“ grojimą, jau keturiuose žemynuose koncertavo kaip orkestro solistė, rečitalistė ir bendradarbiaujanti menininkė. Ji grojo Luvro muziejuje, Grenoblio muziejuje (Prancūzija), „Carnegie Hall Presents“, „People’s Symphony Concerts“, „Peggy Rockefeller Series“, „92nd Street Y“, „Chautauqua Performing Arts Center“, „Kaufman Center Merkin Hall“ (Niujorkas), Šv. Peterburgo filharmonijoje (Rusija), Stresos muzikos festivalyje (Italija), Meklenburgo-Pomeranijos festivalyje (Vokietija), „Ravinia Rising Stars“ (Čikaga), „Jordan Hall“, Gardner muziejuje, Dailės muziejuje, Harvardo muziejuje (Bostonas), Herbst teatre (San Fransiskas), Menuhin salėje (Jungtinė Karalystė), UNISA (Pietų Afrika), Marlbore (Vermontas), Nacionalinėje galerijoje, muziejuje „Phillips Collection“ ir galerijoje „Freer“ (Vašingtonas). Jos pasirodymai dažnai skamba laidose „WQXR Young Artists Showcase“ (Niujorkas), „WFMT Dame Myra Hess“ (Čikaga) ir MPR laidoje „Performances Today“ (Minesota).
R. Gutman buvo viena iš keturių jaunų pianistų, kuriuos garsusis muzikantas Leon Fleisher atrinko dalyvauti „Carnegie Hall“ surengtame L. van Beethoveno fortepijoninių sonatų seminare – R. Gutman atliko „Hammerklavier“ bei „Appassionata“ ir sulaukė kritikų pripažinimo. 2021 m. jos F. Chopino etiudų, op. 25, įrašą išleido leidykla „The Chopin Project“. Atlikėjos kinematografinis F. Chopino „Polonaise-fantaisie“ epizodas buvo 2023 m. išleistas žiniasklaidos platformoje „Arium TV“.
Pianistė yra Los Andželo F. Liszto konkurso, Tarptautinio klavišinių instrumentų festivalio Niujorke ir Tel-Hai vykstančių tarptautinių meistriškumo kursų laureatė. R. Gutman su Jeruzalės simfoniniu, Haifos simfoniniu, Belgijos „I Fiamminghi“ ir Mannes koledžo orkestrais atliko tokius koncertus kaip J. Brahmso 2-asis, Rachmaninovo-Paganini variacijos ir L. van Beethoveno „Imperatorius“. Ji dalyvavo Marlboro ir Ravinijos festivaliuose, kur bendradarbiavo su tokiais žymiais muzikantais kaip pianistas Richard Goode, klarnetininkas Anthony McGill ir Guarneri styginių kvarteto nariai, „Grammy“ laureatas baritonas Dashon Burton ir kt.
R. Gutman, labai paklausi kaip kamerinės muzikos atlikėja, gastroliavo su grupe „Musicians from Marlboro“, 2012–2018 m. dirbo Steans instituto Ravinijos festivalyje bendradarbiaujančia pianiste – grojo daug kamerinės muzikos ir dainuojamosios poezijos kūrinių. Pastaraisiais sezonais ji atliko kamerinę muziką su altininke Kim Kashkashian, smuikininke Miriam Fried ir klarnetininku Charles Neidich. Ji nuolat koncertuoja su smuikininku Alexi Kenney, Avery Fisher stipendijos laureatu, ir su įvairiais Karalienės Elžbietos, Y. Menuhino, P. Čaikovskio ir N. Paganini konkursų aukščiausių prizų laimėtojais, pavyzdžiui, smuikininkais Stella Chen, InMo Yang, Diana Adamyan ir violončelininku Zlatomir Fung.
R. Gutman atliko naujos Paul Schoenfield, Tamar Muskal, Judith Zaimont ir kitų gyvų kompozitorių muzikos premjeras. Jos neseniai atliktas Mieczyslaw Weinberg fortepijoninis kvintetas su styginių kvartetu „Daedalus“ sulaukė pagyrų žurnale „Strad“. 2023 m. gruodį R. Gutman taip pat atliko kūrinio „Ant erelio sparnų“ (Al Kanfei Nesharim), kurį jai sukūrė Dina Pruzhansky, premjerą.
Ji buvo apdovanojimų pelniusio fortepijoninio trio „terzetto“ įkūrėja, kartu su Klivlendo orkestro nariais. Trio koncertavo festivaliuose ir koncertuose įvairiose JAV vietose. 2019 m. rudenį R. Gutman prisijungė prie mokyklos „Longy School of Music of Bard College“ fortepijono fakulteto dėstytojų. Ji dažnai veda meistriškumo kursus kituose universitetuose, tarp kurių paminėtina Manheteno muzikos mokykla, Hiustono universitetas, Indianos universitete Blumingtone ir Duke universitete Šiaurės Karolinoje. Anksčiau pianistė dirbo Yehudi Menuhin muzikos mokyklos fortepijono dėstytoja Jungtinėje Karalystėje.
Renana Gutman, kilusi iš Izraelio, pradėjo groti būdama šešerių metų ir netrukus pelnė daugybę apdovanojimų ir pagyrimų, įskaitant Amerikos ir Izraelio kultūros fondo stipendijas. Muzikos bakalauro ir magistro laipsnius ji įgijo Mannes muzikos koledže Niujorke, kur mokėsi pas garsų pianistą Richard Goode. Izraelyje ji mokėsi pas Natasha Tadson, Viktor Derevianko ir Arik Shapira. 2015 m. R. Gutman tapo JAV piliete ir dabar gyvena Bostone, Masačusetso valstijoje.
Informacinis partneris:
Programa
Mario Melli (1924-1944 m.) – „Preludio“ (1943 m.)
Alban Berg (1885-1935 m.) – Sonata op. 1 (~1909 m.)
Frédéric Chopin (1810-1849 m.) – Preliudija op.28, Nr.4 E-moll
Josima Feldschuh (1929-1943 m.) / (1940 m., Varšuvos getas)
Mazurka Nr.6 E-moll
Noktiurnas op.16 G-moll
Sabbathiada Nr.2, op.15 C-moll
Gideon Klein (1919-1945 m.) – Sonata Nr.1 (1943 m., Terezino getas)
I Allegro con fuoco
II Adagio
III Allegro vivace
– – – – Pertrauka – – – –
Claude Debussy (1862-1918 m.) – ciklo „Children’s Corner“ (1908 m.):
“The Little Shepherd”
“Golliwogg’s Cakewalk”
Erwin Schulhoff (1894-1942 m., Wülzburg koncentracijos stovykla) – „Suite dansante en Jazz“ (1931 m.)
Stomp
Waltz
Tango
Iš “5 Études de Jazz”:
Toccata sur le shimmy „Kitten on the Keys“ de Zez Confrey
Dina Pruzhansky – „On Eagles’ Wings“ (2023 m.)
Maurice Ravel (1875-1937 m.) – „Oiseaux tristes“ („Sad Birds“ iš ciklo „Miroirs“, 1905 m.)
Paul Ben-Haim (1897-1984 m.) – iš ciklo „Five Pieces for Piano“ op.34
Pastorale
Canzonetta
Toccata
Šio koncerto pasiūlymai
Vakarienę būtina užsisakyti iš anksto, likus ne mažiau 24 val. iki koncerto.
Gėrimus prie patiekalų kviečiame užsisakyti papildomai vietoje.
Traukiniai į Ignaliną iš Vilniaus (ir kitų miestų) keliauja kelis kartus per dieną, kelionė patogi ir ekologiška.
Bilietų kainas ir tvarkaraštį galite rasti ČIA
Patogia kelione nuo Ignalinos iki Paliesiaus dvaro ir atgal galime pasirūpinti mes.
Susisiekite su mumis: el.p. info@paliesiausdvaras.lt, tel.: +370 626 82 760 ir padėsime pasiekti Paliesiaus dvarą!
P.S. Dėl pavėžėjimo paslaugos prašome susisiekti su mumis ne vėliau kaip 3 d.d. iki atvykimo datos.
Paliesiaus dvaro ledaunėje įsikūrusioje krautuvėlėje „Laukinės žąsys“ slepiasi istorijos iš viso pasaulio… Kviečiame jas atrasti! O jeigu dar negalite atvykti į dvarą, bet jau labai smalsu pasižiūrėti, pasižvalgykite mūsų el. parduotuvėje.
Paliesiaus dvare įsikūrusi kepyklėlė nėra didelė, bet čia viskas daroma nuoširdžiai. Bandelėms, pyragams ir duonai perkame miltus iš vietinių ūkininkų, stengiamės naudoti kuo daugiau kokybiškų vietos produktų, laikomės autentiškų receptų. Mūsų kepiniai ir didžiausiems smaližiams, ir išrankiesiems.
Prieš koncertą kviečiame aplankyti išskirtinį Paliesiaus dvaro vyno rūsį.
Kviečiame registruotis el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760
Dvaro rūsyje laikoma virš 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų.
Naujienos