Pagrindinis > Koncertai > Gunta Ābele ir Giovanni Fornasini duo (violončelė, fortepijonas | Šveicarija)

Gunta Ābele ir Giovanni Fornasini duo (violončelė, fortepijonas | Šveicarija)

Atlikėjai:
Gunta Ābele (violončelė), Giovanni Fornasini (fortepijonas) | Šveicarija
Data:
2024 m. Liepos 20 d.
Pradžia:
16:00
Kaina:
20 - 30 - 40 €

Aprašymas

Gunta Ābele. Ji tarsi gimė violončelei. Didinga, galinga, plačia šypsena ir širdimi, didelio talento muzikė. Ši violončelės karalienė kartu su sutuoktiniu, pianistu virtuozu Giovanni Fornasini, išskirtiniame koncerte Paliesiaus dvare sukurs žaismingą ir itin darnų duetą. Muzikantai tiksliai jaučia vienas kitą, o sudėtingus kūrinių pasažus klausytis dar įdomiau, nes kai vienas groja itin stipriai ir ekspresyviai, kitas virsta tyliu fonu – ir atvirkščiai. Skambės ispaniškos Carlos Guastavino dainos, G. Fauré, A. Dvorak, F. Mendelssohn, R. Schumann kompozicijos. Ši vasariška programa pakylės, padovanos džiaugsmo ir klausytojų širdis pripildys teigiamų emocijų.
Plačiau

Gunta Ābele. Ji tarsi gimė violončelei. Didinga, galinga, plačia šypsena ir širdimi, didelio talento muzikė. Ši violončelės karalienė kartu su sutuoktiniu, pianistu virtuozu Giovanni Fornasini, išskirtiniame koncerte Paliesiaus dvare sukurs žaismingą ir itin darnų duetą. Muzikantai tiksliai jaučia vienas kitą, o sudėtingus kūrinių pasažus klausytis dar įdomiau, nes kai vienas groja itin stipriai ir ekspresyviai, kitas virsta tyliu fonu – ir atvirkščiai. Skambės ispaniškos Carlos Guastavino dainos, G. Fauré, A. Dvorak, F. Mendelssohn, R. Schumann kompozicijos. Ši vasariška programa pakylės, padovanos džiaugsmo ir klausytojų širdis pripildys teigiamų emocijų.

Gunta Ābele gimė Rygoje, muzikantų šeimoje, muzikinio lavinimo pamokas ji pradėjo Emīls Dārziņš muzikos aukštojoje mokykloje, prof. Eleonoros Testelecos klasėje. Skynė apdovanojimus įvairiuose konkursuose: Augusto Dombrovskio, Latvijos nacionaliniame ir Karlo Davidovo tarptautiniame violončelistų konkurse. Profesinį išsilavinimą G. Ābele įgijo Bazelio muzikos akademijoje pas mokytojus Ivan Monighetti ir Sol Gabetta. Pasauliniuose konkursuose ją lydėjo reikšmingi įvertinimai: sėkmė konkursuose Šveicarijoje, pirmoji vieta „Concours National du Jura“ ir Europos jaunųjų solistų konkurse Liuksemburge. Muzikė taip pat laimėjo Rahn Muzikos apdovanojimą ir dukart gavo Kiefer Hablitzel muzikos prizą. 2013 ir 2019 m. G. Ābele buvo nominuota Latvijos Didiesiems muzikos apdovanojimams.

Kaip solistė ir ansamblių narė, Gunta surengė pasirodymus daugelyje Europos salių, dalyvavo žymiuose festivaliuose, tarp kurių paminėtinas Schleswig-Holstein Muzikos festivalis Hamburge, Menuhin Festivalis Gštade, Šiuolaikinės muzikos festivalis Madride, „Viva Cello“ Bazelyje ir Žemaitijos dvarų muzikos festivalis Lietuvoje, kuriame dalyvauta du kartus. Jos muzikos garsui įtaką darė darbas su pasaulinio garso atlikėjais ir muzikos figūromis: Teodor Currentzis, Gidon Kremer, Sergio Azzolini, Gérard Wyss, François Benda, Sofia Gubaidulina, Franghiz Ali-Zadeh ir Pēteris Vasks.

Gunta Ābele yra kamerinio orkestro „Camerata Basilea“ įkūrėja ir meno vadovė. Ji taip pat groja „Music Aeterna“ orkestre kaip nuolatinė orkestro narė. 2019 m. leidybos kompanija „Skani“ išleido jos debiutinį albumą „Magnificello“. Dėl geranoriškos Pirolo fondo paramos, muzikė groja violončele, pagaminta 1885 metais Londone Vengrijos liutnų meistro Béla Szepessy.

Gimęs Padujoje (Italija), Giovanni Fornasini muzikinį išsilavinimą pradėjo būdamas vos penkerių, nuo fortepijono pamokų. Padujoje studijavo fortepijoną ir klavesiną. Jau studijų metais mokytojai ir konkursų žiuri pastebėjo vaikino talentą – jis laimėdavo stipendijas ir apdovanojimus fortepijonų konkursuose. 2006 m. su Padujos ir Veneto orkestrais pasirodė kaip solistas. Dalyvaudamas ir tobulindamasis daugybėje meistriškumo kursų muzikas susipažino su žymiais pianistais Aldo Ciccolini, Benedetto Lupo ir Howard Shelley. Nuo 2006 m. tęsė studijas Šveicarijoje, Bazelio muzikos akademijoje „Hochschule für Musik der Stadt“. Fortepijono studijas lankė pas prof. Filippo Gamba, gavo fortepijono mokytojo ir koncertų pianisto diplomą. Taip pat lankė kamerinės muzikos studijas pas prof. Sergio Azzolini, Benjamin Engeli ir Mike Svoboda. Be to, 2020 m. Bazelio Muzikos mokykloje jis baigė CAS laisvos improvizacijos / kamerinės muzikos improvizacijas pas prof. Alfred Zimmerlin ir prof. Fred Frith. Jo repertuare – kūriniai nuo baroko iki šių laikų kompozicijų, bet pirmoje vietoje išlieka klasikinė ir Romantizmo muzika, ypač tokių muzikos genijų kaip W. A. Mozarto, L. van Beethoveno, F. Schuberto, F. Chopino, F. Liszto kompozicijos. Giovanni Fornasini domėjosi kamerine muzika ir dainų interpretacijomis nuo pirmųjų savo studijų metų Bazelyje. Šiuo metu pianistas dirba Burgdorfo regioninėje muzikos mokykloje fortepijono mokytoju.

 

 

Informacinis partneris:

     

Programa

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) –
Septyni „Bei Männern, welche Liebe fühlen“ variantai iš Wolfgang Amadeus Mozart operos „The Magic Flute“ violončelei ir fortepijonui (E-dur) WoO 46

Robert Schumann (1810 – 1856) –
Adagio ir Allegro op. 70, versija violončelei ir fortepijonui

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847) –
„Variations concertantes“ violončelei ir fortepijonui, op. 17

– – – – Pertrauka – – – –

Charles Camille Saint-Saëns (1835 – 1921) –
Suite op. 16 violončelei ir fortepijonui
Romance

Gabriel Fauré (1845 – 1924) –
Élégie op. 24

Bohuslav Martinů (1890 – 1959)
„Variations on a Theme of Rossini” violončelei ir fortepijonui (1942)

Astor Piazzolla (1921 – 1992) –
„Le Grand Tango“ violončelei ir fortepijonui (1982)

Šio koncerto pasiūlymai

VAKARIENĖ
Jaučio žandai su salierų kremu ir keptomis daržovėmis
Nebeturime
Degustacinė 5 patiekalų vakarienė (Užtepėlė su Paliesiaus duonele | Lašišos tartaras | Kokosinė Tom Yum sriuba su vištiena ir jūros gėrybėmis | Jaučio žandai | Desertas)
Nebeturime
Sviestažuvė su žirnelių ir morkų kremu, keptais pankoliais, žirnių ankštimis ir pomidoriukais
Nebeturime
Degustacinė 5 patiekalų vakarienė (Užtepėlė su Paliesiaus duonele | Lašišos tartaras | Kokosinė Tom Yum sriuba su vištiena ir jūros gėrybėmis | Sviestažuvė | Desertas)
Nebeturime
Triušio blauzdelė su bulvių piure, morkų kremu ir karamelizuotomis morkytėmis
Nebeturime
Degustacinė 5 patiekalų vakarienė (Užtepėlė su Paliesiaus duonele | Lašišos tartaras | Kokosinė Tom Yum sriuba su vištiena ir jūros gėrybėmis | Triušio blauzdelė | Desertas)
Nebeturime
Baklažano ritinėlis, apkeptas pomidorais ir mocarela sūriu, gardintas pesto padažu
Nebeturime
Degustacinė 5 patiekalų vakarienė (Užtepėlė su Paliesiaus duonele | Lašišos tartaras | Kokosinė Tom Yum sriuba su vištiena ir jūros gėrybėmis | Baklažano ritinėlis | Desertas)
Nebeturime
Desertas: „Vasaros gaiva“, špinatinis maskarponės sūrio ir braškių kremo pyragas
Nebeturime

 

Vakarienę būtina užsisakyti iš anksto, likus ne mažiau 24 val. iki koncerto.

Gėrimus prie patiekalų kviečiame užsisakyti papildomai vietoje.

UNIKALIŲ ITALIJOS SŪRIŲ DEGUSTACIJA PALIESIAUS DVARE

Degustacijos vedėjas –  Paulius Jurkevičius (Italijos „Foreign Press“ asociacijos narys, Druskininkų sūrių festivalio vertinimo komisijos narys)

Sūrių paslaptys? Kaip be jų? Alpių pievose ganomų karvių pienas ypatingas, sūriai – labiausiai žinovų vertinami. Kodėl? „Montebore“ istorija susijusi su LDK istorija. Kaip susijusi? Šias paslaptis sužinosite unikalioje Italijos sūrių degustacijoje Paliesiaus dvare.

Italijos sūrių įvairovė – turtingiausia pasaulyje, šioje šalyje yra net 300 Europos saugomos kilmės sūrių rūšių iš įvairių gyvulių pieno: karvių, avių, ožkų. Daugelis yra ragavę parmiggiano reggiano, pecorino romano, gorgonzola sūrius, tačiau Lietuvoje daugiau žinomi pramoninės gamybos sūriai, juos gamina milžiniški sūrininkystės konsorciumai. Gerokai įdomesnis, bet sunkiau vartotojui pasiekiamas – mažųjų sūrinių nepasterizuoto pieno sūrių pasaulis, kuriame sūrininkas yra ir piemuo, ir sūrių meistrystės tradicijų tęsėjas.

Degustacijos metu sužinosite apie naujausias gourmet tipo sūrininkystės tendencijas. Išmoksite profesionaliai degustuoti sūrius pasitelkiant visus jutimo organus: akis, nosį, burną, pirštus (lytėjimas). Pasimėgausite keturiomis itin retomis Italijos sūrių rūšimis iš keturių skirtingų šalies regionų: Pjemonto, Pietų Tirolio, Veneto, Abruco.

Kokius sūrius ragausime? Kietus ir puskiečius, įvairios brandos – nuo kelių iki keliolikos mėnesių. Pirmasis sūris: Pietų Tirolio „malgos“ tipo sūris iš žalio pieno „sacagna“ iš Alpių aukštikalnių; Veneto srities sūris „Monte Veronese“ iš riebaus, nenugriebto, nepasterizuoto karvių pieno; autorinis sūrininko Occelli  Lombardijos regiono karvių-avių pieno ilgo brandinimo sūris, brandintas su kaštainių lapais; Pjemonto regiono „Montebore“ – absoliutus sūrininkystės šedevras, miksuotas iš trijų pieno tipologijų – karvių, avių, ožkų.

A presto, sūrių fanai!

Plačiau

PATOGUS BŪDAS PASIEKTI PALIESIAUS DVARĄ – KELIONĖ TRAUKINIU IKI IGNALINOS!

Traukiniai į Ignaliną iš Vilniaus (ir kitų miestų) keliauja kelis kartus per dieną, kelionė patogi ir ekologiška.

Bilietų kainas ir tvarkaraštį galite rasti ČIA

Patogia kelione nuo Ignalinos iki Paliesiaus dvaro ir atgal galime pasirūpinti mes.

Susisiekite su mumis: el.p. info@paliesiausdvaras.lt, tel.: +370 626 82 760 ir padėsime pasiekti Paliesiaus dvarą!
P.S. Dėl pavėžėjimo paslaugos prašome susisiekti su mumis ne vėliau kaip 3 d.d. iki atvykimo datos.

PARDUOTUVĖLĖ

Paliesiaus dvaro ledaunėje įsikūrusioje krautuvėlėje „Laukinės žąsys“ slepiasi istorijos iš viso pasaulio… Kviečiame jas atrasti! O jeigu dar negalite atvykti į dvarą, bet jau labai smalsu pasižiūrėti, pasižvalgykite mūsų el. parduotuvėje.

KEPYKLĖLĖ

Paliesiaus dvare įsikūrusi kepyklėlė nėra didelė, bet čia viskas daroma nuoširdžiai. Bandelėms, pyragams ir duonai perkame miltus iš vietinių ūkininkų, stengiamės naudoti kuo daugiau kokybiškų vietos produktų, laikomės autentiškų receptų. Mūsų kepiniai ir didžiausiems smaližiams, ir išrankiesiems.

DVARO VYNO RŪSYS

Prieš koncertą kviečiame aplankyti išskirtinį Paliesiaus dvaro vyno rūsį.

Kviečiame registruotis el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760

Dvaro rūsyje laikoma virš 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų.