Aprašymas
„Meditacijos Mergelei Marijai“ – tai grigališkųjų giesmių koncertas, kuriame seniausiąjį katalikų bažnyčios liturginį giedojimą pratęsia ir papildo subtilus kanklių skambesys. Grigališkasis choralas skaičiuoja daugiau nei tūkstantį metų. O šiame koncerte skambės giesmės iš vietinių Lietuvos XIV–XV a. rankraščių, saugomų Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje. Šios rankraštinės knygos priskiriamos vienuoliams bernardinams – vienai iš didžiausių senojo Vilniaus ir svarbiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vienuolijų. Vilniaus bernardinai savo klestėjimo laikais turėjo itin turtingą biblioteką bei skriptoriumą (vietą, kur buvo perrašomos knygos). Koncerto programos pagrindą sudaro Mergelei Marijai skirtos giesmės, mat bernardinų dvasingumui Mergelės Marijos kultas buvo nepaprastai svarbus. Dievo Motinai skirtos giesmės pasižymi išpuoštomis melodijomis, o jų užrašymas – nuostabiomis iliuminacijomis. Koncerte „Meditacijos Mergelei Marijai“ skamba kūriniai, atrinkti iš Marijai skirtų liturginių švenčių, užrašytų dviejuose vilnietiškuose giesmynuose.
Daugelis giesmių koncerte skamba pirmą kartą po ilgų amžių pertraukos. Iniciatyvos prikelti rankraščiuose užrašytus kūrinius ėmėsi muzikologė Beata Leščinska-Baublinskienė, tyrinėjanti bernardinų grigališkąjį palikimą. Ji yra inicijavusi ne vieną grigališkojo choralo koncertą Lietuvoje. Kaip grigališkojo choralo tyrėja ir atlikėja – kantorė – savo meistriškumą tobulino studijose Krokuvoje, o įvairių ansamblių sudėtyse koncertavo Lietuvoje, Lenkijoje, Italijoje, Prancūzijoje.
Kūrinius atlieka grigališkasis ansamblis „Schola Cantorum Benedicamus“, įsikūręs Vilniuje. Suburtą senųjų vilnietiškųjų rankraščių repertuaro atlikimui, ansamblį sudaro įvairių Vilniaus ir Kauno grigališkųjų chorų ir grupių kantoriai. Savo programomis ansamblis sudabartina XIV–XV a. LDK muzikinį palikimą ir tą metą, kai Vakarų krikščionybė skynėsi kelią Lietuvoje.
Giesmių nuotaiką pratęs Aistės Bružaitės atliekamos kanklių improvizacijos ir keletas kūrinių. Tai viena žinomiausių savo instrumento atlikėjų Lietuvoje. Kaip koncertuojanti kanklininkė ji jau antrą dešimtmetį aktyviai dalyvauja Lietuvos ir užsienio muzikiniame gyvenime. Įvairių ansamblių sudėtyse parengė ir išleido keturias kompaktines plokšteles. Plėsdama kanklių muzikos galimybes, dalyvauja bendruose projektuose su klasikinių muzikos instrumentų atlikėjais ir orkestrais, groja įvairiuose ansambliuose, bendradarbiauja su šiuolaikiniais kompozitoriais, nevengia iššūkių ir naujovių. Naują programą su grigališkuoju ansambliu Aistė Bružaitė vertina kaip galimybę atskleisti dar vieną savo kūrybinės asmenybės pusę.
Programa „Meditacijos Mergelei Marijai“ pirmą kartą nuskambėjo visai neseniai – birželio 16 d. Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčioje „Kultūros nakties“ programoje. Koncertas sulaukė ypatingo susidomėjimo – tąkart visi norintys paklausyti nuostabiųjų giesmių netilpo į šventovę.
„Meditacijos Mergelei Marijai“ suteikia klausytojams galimybę atitolti nuo kasdienio šurmulio ir pasinerti į savitą, grigališkųjų giesmių ir kanklių muzikos kuriamą, skambančią tylą.
Informacinis partneris:
Programa
Antifona | antiphon Regina celi
Antifona | antiphon Quam pulchra
Alleluia Ave Maria
Komunija | communion Beata viscera
Kanklių meditacija | Kanklės meditation
Komunija | communion Ecce virgo
Ofertorius | offertory Ave Maria
Alleluia Virga yesse
Kanklių meditacija | Kanklės meditation
Antifona | antiphon Salve Regina
Kyrie IX Cum jubilo su kanklėmis | with kanklės
Šio koncerto pasiūlymai
Vakarienę būtina užsisakyti iš anksto, likus ne mažiau 24 val. iki koncerto.
Jau tampa tradicija artėjant šv. Kalėdoms susitikti Paliesiaus dvare, užplikyti žolelių arbatos ir pasinerti į kūrybą – Kalėdinių vainikų dirbtuves. Taip gera atitrūkti nuo kasdienių darbų, pinti spygliuočių šakeles, derinti lietuviškų ir egzotinių augalų spalvas, pridėti plunksnos lengvumo ar lašelį spindesio ir mėgautis savo rankų ir fantazijos kūriniu. Gal tai bus proga susiburti šeimai, pasibūti su seniai matytu draugu, galbūt tai bus išankstinė Kalėdų dovana.
Kiekvienas sau nusipinsite po šventinį vainiką, kuris pripildys Jūsų namus šventinio laukimo ir džiugins iki pat Trijų Karalių.
Priemones ir medžiagas suteiksime, bet jei norite į vainiką įpinti kažką savo – būtinai atsineškite !
Kūrėju čia gali tapti kiekvienas!
Uoslė – paveikiausia juslė, tiesiogiai susijusi su emocijomis ir prisiminimais. Tad ne veltui kvapai itin svarbūs įvairiose religinėse tradicijose bei dvasinėse praktikose. Juk kvapai kuria sakralią erdvę, pakylėja.
Dervos, žolynai, mediena nuo seniausių laikų daugelyje tikėjimų buvo ir yra uodžiami ar smilkomi kaip apvalymo, pagarbos, prašymo priemonė.
Paskutinę lapkričio šeštadienio popietę, artėjant vidinės tylos, susikaupimo metui, prieš grigališkųjų giesmių koncertą, Jūsų laukia:
- Pasakojimai apie augalus bei jų kvapus, naudojamus įvairiose religinėse tradicijose;
- Sakraliais vadinamų dervų, medienos, smilkalų bei žolynų kvapų degustacija, kuri naudojama ir meditacinėse praktikose;
- Kūrybinės dirbtuvės su purškiamo kvapo SAU gamyba, kuriuo galėsite kvėpinti nedideles erdves, tekstilę, naudoti meditacinių praktikų metu, o gal įteiksite kaip Dovaną brangiam žmogui;
- Smilkalinių bosvelijų (frankincenso) vandens skanavimas.
Kelionėje po aromatų pasaulį lydės sensorinių degustacijų ir olfaktorinių dirbtuvių IN SENSA vedlė Toma Vyšniauskienė, kurios didžioji aistra – kviesti į augalus pažvelgti iš kitokios perspektyvos, parodyti, kaip pasitelkę kvapus galime atrasti naujus sensorinius patyrimus.
Galite rinktis kelionę į koncertą mūsų transportu!
Pageidaujantys atvykti iš Vilniaus į Paliesiaus dvare vyksiantį koncertą ir grįžti atgal registruojasi el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760
Kelionės į koncertą ir namo kaina asmeniui – 25 Eur.
*Kelionė autobusu organizuojama susidarius 10-ties žmonių grupei.
** Susidarius virš 15 žmonių grupei, kelionės kaina asmeniui – 20 Eur.
*** Kelionės organizuojamos iki koncerto likus ne mažiau nei 7 dienoms.
Paliesiaus dvaro ledaunėje įsikūrusioje krautuvėlėje „Laukinės žąsys“ slepiasi istorijos iš viso pasaulio… Kviečiame jas atrasti! O jeigu dar negalite atvykti į dvarą, bet jau labai smalsu pasižiūrėti, pasižvalgykite mūsų el. parduotuvėje.
Paliesiaus dvare įsikūrusi kepyklėlė nėra didelė, bet čia viskas daroma nuoširdžiai. Bandelėms, pyragams ir duonai perkame miltus iš vietinių ūkininkų, stengiamės naudoti kuo daugiau kokybiškų vietos produktų, laikomės autentiškų receptų. Mūsų kepiniai ir didžiausiems smaližiams, ir išrankiesiems.
Prieš koncertą kviečiame aplankyti išskirtinį Paliesiaus dvaro vyno rūsį.
Kviečiame registruotis el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760
Dvaro rūsyje laikoma virš 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų.
Naujienos