Tarptautinis Balio Dvariono konkursas – svarbus muzikos pasaulio įvykis, kurio metu į Lietuvą išbandyti jėgas suvažiuoja smuikininkai ir pianistai iš viso pasaulio. 2024 m. jaunųjų pianistų konkursą laimėjo pianistas iš Vokietijos – Toby Olias Brechler. Jis pelnė ne tik pirmąją vietą, bet ir prizą už geriausią B. Dvariono kūrinio atlikimą, tarptautinės fortepijono akademijos stipendiją ir progą koncertuoti Paliesiaus dvare.
Tai ne pirmoji pianisto pergalė. Jis taip pat yra 2020 m. Vokietijos nacionalinio jaunimo muzikos konkurso ir Tarptautinio atstumtųjų muzikos interpretacijos konkurso laureatas, 2021 m. lapkritį laimėjo pirmąją premiją Tarptautiniame Arno Babadschanyan konkurse Armėnijoje, o 2023 m. balandį – antrąją vietą Tarptautiniame Kronbergo pianistų konkurse. Atlikėjas taip pat ne kartą yra grojęs su orkestrais, pavyzdžiui, Noibrandenburgo filharmonijos, „Norddeutsche Philharmonie“.
Vasario 8 d. pianistas pirmą kartą koncertuos Paliesiaus dvaro koncertų salėje „Pasaga“. Belaukiant koncerto, siūlome pokalbį su atlikėju.
Plačiau apie koncertą: 02.08 | XII tarptautinio Balio Dvariono jaunųjų pianistų konkurso nugalėtojas: Toby Olias Brechler (Vokietija)
Šaltinis: LRT.LT
– Papasakok apie pirmąsias fortepijono pamokas. Ar nuo pat pradžių jautei ryšį su šiuo instrumentu?
Būdamas penkerių metų norėjau groti ir smuiku, ir fortepijonu, nes mane žavėjo abiejų instrumentų skambesys – labiausiai dėl W. A. Mozarto muzikos. Tėvai iš pradžių mane nuvedė į bandomąją smuiko pamoką, bet ji man nelabai patiko. O paskui į fortepijono – šis man tikrai buvo prie širdies. Labiausiai patiko, kad su šiuo instrumentu galima dainuoti, o tai dažnai dariau dar visai mažas.
– Laimėjai XII tarptautinio Balio Dvariono jaunųjų pianistų konkursą. Kaip jam ruošeisi?
Žinoma, daug repetavau, nors iškart po konkurso laukė baigiamasis egzaminas mokykloje. Tačiau man visas šis procesas tikrai patiko – patiko ruošti ilgą programą ir vienu metu groti daug skirtingų kūrinių.
– O kaip pasijautei konkursą laimėjęs?
Buvau labai laimingas, kad mano interpretacijos pagerbtos pirmąja konkurso premija.
– Kas tave motyvuoja?
Pats geriausias dalykas yra galimybė groti publikai.
– Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduri?
Manau, kad menas ir gyvenimas visada eina kartu. Menas, ypač muzika, be gyvenimo, be patirties ir be dvasios būtų labai nuobodus – todėl kaip menininkas turi šiuos dalykus suderinti. Tai, žinoma, nėra lengva, ypač kuo daugiau koncertų ir programų atlieki.
– Paliesiaus dvare atliksi R. Schumanno ir kitų kompozitorių kūrinius. Kodėl pasirinkai būtent juos?
Visi mano pasirinkti kūriniai kažkaip pasakoja istoriją. Ypač poetiškoji Roberto Schumanno, kurio kūriniai man pažįstami beveik nuo pat grojimo fortepijonu pradžios, muzika.
– Kokią žinutę kaip muzikantas sieki perduoti klausytojams?
Stengiuosi surasti muzikoje kompozitorių užkoduotą žinutę ir publikai ją perteikti. Žinoma, kartu su savo įspūdžiais, pasiūlymais, fantazija ir emocijomis.
– Kokį tikslą norėtum įgyvendinti per artimiausius penkerius metus?
Tiesą sakant, net nežinau. Negaliu daryti įtakos net kitai dienai po šios. Vienintelis dalykas, kurį galiu nuveikti – tai pasinaudoti visomis galimybėmis, kurias gaunu šią akimirką.