Pagrindinis > Naujienos > Fleitininkas Justinas Mačys: „Muzika be meilės neįmanoma!“

Fleitininkas Justinas Mačys: „Muzika be meilės neįmanoma!“

2021-aisiais metais fleitininkas Justinas Mačys minėjo profesionaliosios sceninės veiklos dešimtmetį. Šia proga, Paliesiaus dvaro įrašų studijoje, fleitininkas įrašė solinį albumą „Aš – strazdo mokinys“, kuris yra tarytum dedikacija Justino Mačio profesoriui Algirdui Vizgirdai bei kūriniams, kurie fleitininką ugdė kaip muziką, menininką ir žmogų. Kartu tai ir dedikacija prancūzų fleitos mokyklai, kurios vienintelis atstovas Lietuvoje yra prof. A. Vizgirda. Justinas Mačys taip pat tobulinosi Nacionalinėje aukštojoje Liono muzikos ir šokio konservatorijoje (Prancūzija) Philippe‘o Bernoldo, kuris yra prancūzų fleitos mokyklos meistras, fleitos klasėje.

Albume skambantys kūriniai – tai aukščiausios prancūzų fleitos mokyklos meistrystės savo technologine, emocine ir menine prasme reikalaujančios kompozicijos. Kūriniai fleitai solo parinkti, siekiant atskleisti fleitos atlikimo meno raidą epochų tėkmėje, pradedant baroko epochos meistrų – vokiečio Johanno Sebastiano Bacho ir prancūzo Marin Marais kūriniais, baigiant šių dienų Lietuvos kompozitorių Algirdo Martinaičio, Ritos Mačiliūnaitės opusais fleitai solo.

Justino Mačio solinio albumo „Aš – strazdo mokinys” pristatymas Paliesiaus dvare – kovo 26 d.!


Koks buvo Jūsų pirmasis susitikimas su fleita? Kuo šis instrumentas patraukė?

Pirmojo susitikimo su fleita istorija jau chrestomatinė – visuomet sakau – ji pati pas mane atėjo!

Augau Raseiniuose, nedideliame mieste, kur daugelis vieni kitus puikiai pažįsta. Asta Nikžentaitienė – Raseinių šviesuolė, renginių organizatorė, tradicijų puoselėtoja, nuostabi fleitininkė ir pedagogė. Ją mano tėvai puikiai pažinojo. Ir man nežinant, matyt, pakalbėjo, jog reiktų mane supažindinti su muzikos pasauliu. Mūsų kaimynė jau mokėsi groti fleita pas Astą. Tad vieną vakarą nieko neįtardamas išgirstu durų skambutį, o ten stovi kaimynė ir taria man duodama dėžutę – „čia tau“. Tai ir buvo lemtingas susitikimas – toje dėžutėje – mažoji fleita piccolo, su kuria nedelsiant pradėjau žaisti ir šis žaismas tęsiasi iki šiol, tik jau su didžiąja fleita. Esu dėkingas savo pirmajai mokytojai Astai Nikžentaitienei už tai, jog puoselėjo manyje šį žaidimą, kuris niekuomet nepavirto į prievartą – antraip šiandien nebūčiau fleitininkas.

 

Esate prancūzų fleitos mokyklos atstovas. Kuo ši mokykla skiriasi nuo kitų?

Šiandienos muzikos pasaulyje instrumentinės grojimo mokyklos labai susiniveliavo. Visi mokosi vieni iš kitų, bendrauja, keliauja ir ieško, ką geriausio iš kito galėtų pritaikyti sau. Paprastai kalbant, instrumentinė grojimo mokykla – tai kalba, tartis, dikcija, žodžio emisija, charakteris, požiūris į muziką, gyvenimą, santykį su žmogumi. Visa tai persikelia į instrumento valdymą. Mano profesorius Algirdas Vizgirda yra persisunkęs Prancūzijos kultūros, todėl ir man visą tai įskiepijo. Šiandienos mano grojimas fleita – mano kalba, artikuliacija, frazavimas, garso spalva ir niuansai yra prancūziški, ir tuo didžiuojuosi.

 

Jūsų mėgstamiausias kompozitorius? Kodėl?

Mano didysis muzikos guru Leonardas Bernsteinas yra pasakęs – „aš myliu muziką ir žmones, net nežinau ką iš jų labiau“…

Esu ne tik fleitininkas atlikėjas, bet ir orkestrantas, pedagogas ir dirigentas. Kiekvienoje iš šių pozicijų vyksta muzikos kūrimas. O muzika be meilės neįmanoma! Todėl kiekvieną kartą liesdamasis prie muzikos vadovaujuosi šiais principais – pagarba, draugystė ir meilė – muzikai, kompozitoriui, mokiniui, orkestrantui.

 

Greitai Paliesiaus dvare pristatysite naują solinį albumą „Aš – strazdo mokinys“. Papasakokite daugiau apie albumo idėją.

Idėja labai paprasta ir banali – užfiksuoti mano technologinę, mentalinę, emocinę, meninę grojimo fleita patirtį. Kompaktinė plokštelė – tiek fizinė tiek skaitmeninė, tam puikiai tinka. Paliesiaus dvaro koncertų salėje – įrašų studijoje kartu su jau tikrai legendiniais Aleksandra ir Viliumi Kerais sukūrėme tikrą garso stebuklą, kuris pranoko bet kokius mano lūkesčius ir būtent yra užfiksuotas albume. Jame skamba kūriniai fleitai solo, kurie lydi, moko ir įkvepia mane. Šie kūriniai taip pat atspindi mano santykį su profesoriumi Algirdu Vizgirda – atmintyje ir širdyje nešiojuosi kiekvieną jo pasakytą žodį apie vokiečių ir prancūzų baroko muzikos meną, taip pat apie Algirdo Martinaičio – Lietuvos J.S. Bacho, pasak A. Vizgirdos – Jo muzikos gilumą, idėją, muzikos įvaizdį ir charakteristiką, visą tai, ką pats A. Vizgirda puoselėjo savo menine, atlikėjiška veikla su ansambliu „Musica Humana“, soline karjera bei pedagogine veikla. A. Vizgirda – mano didysis mokytojas ir šis albumas būtent ir yra jo meninės ir pedagoginės įtakos man, išraiška.

 

Esate ne tik fleitininkas, bet ir pedagogas, ir dirigentas. Ką kiekviena veikla Jums pasakoja apie muziką?

Veikiau pasakoja apie žmogų. Kiekvienoje iš šių veiklų aš turiu santykį su žmogumi – su savimi, su mokiniu, su orkestro muzikantais. Kaskart patenku tarsi į žmogiškumo laboratoriją – per santykį su kiekvienu žmogumi, tyrinėju emocinę, psichologinę, mentalinę jo patirtį ir būseną vienoje ar kitoje situacijoje – kodėl jis taip pasakė, kodėl taip pagrojo. Labai daug ko išmokstu. Tiesa yra ta, jog muzikos charakteris ir įvaizdis sukuria teisingą jos atlikimo technologiją, bet ne atvirkščiai, tad šių žmogiškumo kriterijų analizė padeda greitai ir tiksliai nustatyti problematiką, susijusią su muzikos atlikimu. Todėl išmokstu reaguoti, ir greitai suprantu, ar šiandien pavyks – pagroti, išmokyti, surepetuoti. Dažniausiai pavyksta – galbūt tampu geresniu žmogumi.

 

Kaip Jums atrodo, ar menas gali išgelbėti pasaulį?

Dar Fiodoras Dostojevskis yra rašęs – menas išgelbės pasaulį! Didieji muzikos, meno, taikos lyderiai – Mstislavas Rostropovičius, Leonardas Bernsteinas, Isaakas Šternas – nešė šį šūkį per pasaulį ir įrodė, jog tai tiesa! Mūsų užduotis tikėti šia tiesa, nešti šį šūkį per pasaulį ir, kaip sakė L. Bernsteinas – „tai bus mūsų atsakas į smurtą: kurti muziką intensyviau, gražiau, labiau atsidavusiai nei bet kada anksčiau!“

 


Paliesiaus dvaras kviečia vienytis ir palaikyti Ukrainą klausantis gyvos muzikos koncertų – lėšos, gautos už bilietus, bus paaukotos nevyriausybinei organizacijai „Blue / Yellow, remiančiai Ukrainos ginkluotąsias pajėgas bei nuo karo nukentėjusius civilius.

#SLAVA UKRAINI

Plačiau: 03.26 | Palaikome Ukrainą! Justino Mačio solinio albumo „Aš – strazdo mokinys” pristatymas