SA.LT: Privatizuoti Lietuvos dvarai ieško savo kelio

„Keistas dalykas: daugelis žmonių stato naujas sodybas, brangius, tikrai daug kainuojančius namus, bet senos, gražios, istoriškai svarbios ir aurą turinčios vietos stovi paliktosׅ“, – stebisi biomedicinos mokslų daktaras prof. Julius Ptašekas. Prieš daugelį metų Ignalinos rajone pamatęs Paliesiaus dvaro griuvėsius, jis iškart suprato: ši vieta turi potencialo.

„Mes prašėme iš Europos Sąjungos lėšų būtent viešbučio restauravimui. Leisiu sau pastebėti, kad pats ES lėšų skyrimo, kontrolės ir stebėsenos procesas dažnai yra per daug standartizuotas. Jis neleidžia įsigilinti į kiekvieną atskirą situaciją, nepadeda spręsti jos iš esmės ir neatsižvelgia į konkrečias projekto ypatybes. Tai vargina“, – atvirai dėsto profesorius.

Pasak jo, gavus ES paramą, neišvengiamai atsiranda papildomų išlaidų, kurios nefinansuojamos. Be to, paskirtų lėšų panaudojimui taikomi tam tikri apribojimai, ir paramos įsisavinimas iš esmės tampa neefektyvus. Todėl dėl varginančio biurokratinio proceso Paliesiaus dvaro koncertų salę ir kitus objektus buvo stengtasi atkurti nuosavomis lėšomis, nebesinaudojant ES parama.

„Galvojame, kad tai buvo vienas išmintingesnių mūsų sprendimų. Finansine prasme išėjo žymiai palankiau“, – skaičiuoja prof. J. Ptašekas ir pabrėžia, jog su Paliesiaus dvaru jį sieja ne ūkiniai-finansiniai santykiai, o labai stiprus emocinis ir prasminis ryšys, kurio siekis – atstatyti ir restauruoti Lietuvai vertinga vietą.

 

Atokios vietos privalumai

Kol kitų dvarų savininkai bėdoja, esą jų objektams atgyti trukdo nepalanki geografinė vieta, gero privažiavimo ir natūralių vandens telkinių trūkumas, vidury molingų plynių stūksantis Paliesius pilnas veiklų ir gyvybės.

Čia veikia fizinio krūvio terapijos klinika, dirbanti vadinamuoju sveikatos vadybos principu, vyksta aktyvi edukacinė, meninė ir koncertinė veikla. Atoki dvaro vieta, pasak jos gaivintojo, anaiptol ne trūkumas, o privalumas, vienas iš unikalios dvare įgyvendinamos koncepcijos elementų.

„Dievo ranka mums labai pagelbėjo“, – kalbėdamas apie Paliesyje veikiančią puikios akustikos koncertinę erdvę, nuopelnus aukštesnėms jėgoms priskiria prof. J. Ptašekas. Išties, talkinant amerikiečių ir lietuvių architektams buvo sugalvota, kad Lietuvoje labai retos – pasagos – formos ratinės pastato griuvėsius vertėtų ne atstatyti, o uždengti stiklu. Drąsa atsipirko šimteriopai – į atokų dvarą Ignalinos rajone dabar koncertuoti važiuoja klasikinės muzikos žvaigždės iš viso pasaulio.

„Menas mūsų dvare – tai ne vien koncertai, bet ir muzikos, garso, kvapų terapijos užsiėmimai. Kažkuria prasme jis prisideda prie to, ką daro klinika. Jie abu kartu susilieja į holistinę šios vietos koncepciją. Mūsų svečias ar pacientas gauna tam tikrą pagalbą savo kūnui ir sveikatai, bet kartu ir daug sužino, lavina protą ir intelektą, edukuojasi per meną ir muziką. Pastarieji kuria antistresinę, emociškai palankią aplinką“, – kiek kitokią, nei įprasta daugelyje dvarų, veiklos viziją dėsto prof. J. Ptašekas.

Paliesiaus dvare veikia fizinio krūvio terapijos klinika

Visas straipsnis: SA.LT

 

Jums gali būti įdomu:

KONCERTŲ KALENDORIUS
EL. PARDUOTUVĖ
PALIESIAUS KLINIKA