Pagrindinis > Koncertai > „Fleita operoje“

„Fleita operoje“

Atlikėjai:
Justinas Mačys (fleita), Mantautas Katinas (fortepijona) | Lietuva
Data:
2025 m. Kovo 1 d.
Pradžia:
16:00
Kaina:
15 - 20 €

Aprašymas

Į kūrybinį tandemą susijungę talentingi solistai fleitininkas Justinas Mačys ir pianistas Mantautas Katinas parengė pavasarišką virtuoziškų fleitos melodijų kupiną programą, kurios pagrindinė tema – scenos meno karalienė opera. Vedami intriguojančių pasakojimų, atlikėjai leisis į žėrintį įvairių operų įkvėptų fantazijų fleitai pasaulį. Koncerte skambėsiančių melodijų autoriai Giuseppe Gariboldi, Giulio Briccialdi, Pietro Morlacchi – fleitininkai virtuozai, Milano operos teatro „La Scala“ fleitos primarijai, puikiai išmanę italų operos atlikimo tradiciją ir tai perteikę operų transkripcijose fleitai ir fortepijonui, virtuoziškam fleitos instrumentui patikėję atskleisti ryškiausius ir jausmingiausius operų „Karmen“, „Rigoletas“, „Norma“, „Traviata“ momentus.
Plačiau

Į kūrybinį tandemą susijungę talentingi solistai fleitininkas Justinas Mačys ir pianistas Mantautas Katinas parengė pavasarišką virtuoziškų fleitos melodijų kupiną programą, kurios pagrindinė tema – scenos meno karalienė opera. Vedami intriguojančių pasakojimų, atlikėjai leisis į žėrintį įvairių operų įkvėptų fantazijų fleitai pasaulį. Koncerte skambėsiančių melodijų autoriai Giuseppe Gariboldi, Giulio Briccialdi, Pietro Morlacchi – fleitininkai virtuozai, Milano operos teatro „La Scala“ fleitos primarijai, puikiai išmanę italų operos atlikimo tradiciją ir tai perteikę operų transkripcijose fleitai ir fortepijonui, virtuoziškam fleitos instrumentui patikėję atskleisti ryškiausius ir jausmingiausius operų „Karmen“, „Rigoletas“, „Norma“, „Traviata“ momentus.

„Tai – intrigų, meilės, neapykantos, aistros ir galingos muzikos puota!“ – apie koncertą sakė fleitininkas Justinas Mačys. Neįtikėtinai tvirto techninio pasirengimo reikalaujanti programa ir slėpiningos operos istorijos užbūrė publiką, klausytojus vedžiojo netikėčiausiais operų siužetų, personažų, kūrybos procesų, kompozitorių gyvenimo vingiais. Pasakojamos istorijos tiek faktais, tiek tų faktų užkulisiais stebino ir intrigavo muzikos gurmanus.

Įspūdžiais apie koncertą ir jo programos sumanytoją pasidalino J. Mačio dėstytojas, muzikos pedagogas, muzikologas Viktoras Januškevičius, kuriam fleitininkas koncerto pabaigoje dedikavo kūrinį. „Džiaugiuosi, jog Justino aukštas meistriškumas manęs nebestebina. Visada pabrėžiu, kad jis ne tik užaugo kaip muzikantas, bet ir išlaiko savo lygį. Dar iš studijų laikų jį prisimenu kaip žmogų, kurio santykį su muzika galima pavadinti neeiliniu. Jis visada buvo plataus diapazono ir skirtingo repertuaro fleitininkas, siekiantis išskirtinės kokybės, – prisiminimais dalinosi muzikos istorijos dėstytojas. – Koncertas „Fleita operoje“ – atlikėjo gebėjimų išbandymas. Skambėjo net tokių kūrinių, kurie nepritaikyti fleitai, tačiau Justinas kartu su scenos partneriu M. Katinu ir tai apžaidė. Programa labai gerai orientuota į publiką – nemažai visiems atpažįstamų operinių šlagerių, muzikinės edukacijos akcentų ir viską į visumą apjungiantys pasakojimai. Širdyje džiaugiausi, kai šalia sėdėję koncerto klausytojai stebėjosi muzikantų profesionalumu ir aukštu programos lygiu“.

Fleitos virtuozas Justinas Mačys kiekvienais metais parengia naują programą. Ar tai būtų prancūzų kompozitorių sonatos fleitai ir fortepijonui, rafinuota kamerinė muzika, ar džiazo, argentinietiško tango melodijos – tai skamba koncertų salėse. Tai jaunosios kartos fleitininkas, dirigentas ir pedagogas, atstovaujantis prancūziškajai fleitos mokyklai. Anot muzikologo Viktoro Januškevičiaus, šią mokyklą dalinai tęsia vienas iš J. Mačio pedagogų Algirdas Vizgirda, o paties Justino Mačio studijų kelias pastoviai siejasi būtent su Prancūzija. Atlikimo meno (fleitos) magistro laipsnį įgijęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Justinas Mačys nuo 2009 m. iki 2010 m. studijavo Nacionalinėje aukštojoje Liono muzikos ir šokio konservatorijoje (Prancūzija) Philippe’o Bernoldo ir asistento Julieno Beaudimento fleitos klasėje.

Pirmąsias muzikines žinias J. Mačys įgijo 1993–1995 m. besimokydamas Raseinių meno mokykloje, mokytojos Astos Nikžentaitienės fleitos klasėje. Vėliau mokymąsi tęsė Panevėžio vaikų muzikos mokykloje, mokytojo Eduardo Mackaus fleitos klasėje (1995–1998 m.). Nuo 2000 iki 2003 m. mokėsi tuometinėje Vilniaus konservatorijoje, dėstytojos Laimos Šulskutės fleitos klasėje. Be fleitos studijų LMTA, J. Mačys lygiagrečiai studijavo dirigavimą prof. Jono Aleksos ir doc. Roberto Šerveniko klasėse (2003–2007 m.). Jis taip pat yra dažnas meistriškumo kursų dalyvis, lavinęsis kartu su Gerardu Bourgogne’u, Barbara Gisler-Haase, Vierio Bottazzini ir kt.

Nuoseklios muzikos studijos atsispindi Justino Mačio veiklos barų gausoje. Nuo 2014 m. jis yra Panevėžio muzikinio teatro orkestro muzikantas, taip pat Panevėžio muzikos mokyklos ir Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos fleitos mokytojas. 2014–2017 m. laikotarpiu jis buvo Panevėžio muzikinio teatro pučiamųjų instrumentų orkestro „Panevėžio Garsas“ orkestro muzikantas, o nuo 2016 m. J. Mačys Panevėžio muzikiniame teatre dirba dirigentu ir jau yra paruošęs Franzo Leháro operetę „Linksmoji našlė“ bei Algimanto Bražinsko miuziklą „Šnekučiai“. Nuo 2011 m. jis taip pat veda meistriškumo kursus bei seminarus įvairiose mokyklose įvairiomis temomis. Šiai fleitininko veiklos sričiai svarbūs buvo 2018 m., kadangi jis tapo lektoriumi-asistentu Rafaelle Trevisani meistriškumo kursuose Premeno mieste, Italijoje. Taip pat 20152017 m. dalyvavo Jaunųjų fleitininkų stovykloje Jūžintuose, o nuo 2019 m. organizuoja vardinę Justino Mačio fleitos vasaros akademiją Troškūnuose. 2020 m. J. Mačys apsigynė fleitos mokytojo-metodininko pedagoginę kvalifikaciją.

Kitas ryškus veiklos baras – tai profesionali sceninė, muzikinė veikla. Paruošta daug koncertinių programų, tarp kurių 2015 m. arijų ir operų transkripcijos fleitai ir fortepijonui „Pourquoi me reveiller“, 2017 m. Claude’o Bollingo siuitos fleitai ir džiazo trio „Svinguojantis barokas“, 2019 m. XIX a. ir XX a. prancūzų kompozitorių sonatos bei XX a. lietuvių kompozitorių sonatos ir pjesės solo fleitai, fleitai ir fortepijonui „Aš ir mano fleita“ ir kt.

Justinas Mačys yra dažnas solistas Lietuvos respublikiniuose bei tarptautiniuose festivaliuose, tokiuose kaip „Druskomanija“, „NOA“, „Vilniaus veidai“, „Kuršių nerija“, „Gaida“, „Procesas“, „Effect Musicalis“, „Pavasaris White Piano Hall“. 2020 m. jis taip pat bendradarbiavo Lietuvos muzikos informacijos centro kuruojamame projekte „Dukart du: lengva ir groti, ir gauti“. Konsultuodamas kompozitorius, kuriančius pradinio mokymosi lygmens pjeses fleitai, prisidėjo prie muzikos vaikams atsiradimo ir padėjo formuoti naują lietuvišką pedagoginį repertuarą, skirtą šalies vaikų muzikos mokykloms. Atlikėjas jau yra prisidėjęs prie dviejų muzikinių CD albumų. Tai – 2009 m. vykusio festivalio „NOA. Naujosios operos akcija“ šiuolaikinės trumpametražės operos festivalio programa bei tais pačiais metais išleistas Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinio ansamblio „Musica Humana“ (meno vadovas ir dirigentas – prof. Algirdas Vizgirda) albumas „Raktažodis – Keyword“.

Muzikologas V. Januškevičius po apsilankymo J. Mačio ir pianistės Monikos Laukaitytės-Miklovienės koncerte, kurio metu skambėjo prancūzų kompozitorių XIX a. pabaigos ir XX a. pirmosios pusės sonatų bei Algirdo Martinaičio ir Osvaldo Balakausko kompozicijos fleitai solo, taip atsiliepė apie atlikėjų skambesį: „Neatsitiktinai ir atliekant koncerto programą, atlikėjas kartu su savo partnere pademonstravo puikią šių kūrinių savito stiliaus pajautą, ypatingai žavėjo jo subtili garso filiracija, išieškoti agoginiai štrichai bei lankstus, itin plastiškas ritmas (būtent prancūzų klasikinės muzikos bruožai).“ Savo atsiliepimą muzikologas baigė nebejodamas, kad tokių žymių Lietuvos fleitininkų kaip A. Vizgirda, Valentinas Gelgotas, Giedrius Gelgotas, Rimantas Giedraitis, Laima Šulskutė ir kt. gretas puikiai papildo ir Justinas Mačys.

Šį kartą fleitininko scenos partneris – pianistas Mantautas Katinas. Pianisto repertuare ypatingą vietą užima Nikolajaus Metnerio ir Ferenco Liszto opusai fortepijonui, tačiau nemaža atlikėjo kūrybos dalis skirta ir kamerinei muzikai, ypač Franzo Schuberto dainų ciklams bei kitokiam repertuarui, kuris skambėjo koncertuose su dainininkais I. Zelenkauskaite, J. Gedmintaite, R. Vaicekauskaite, I. Misiūra, J. Malikoniu, M. Zimkumi, A. Dingeliu, V. Vepštu, fleitininkais J. Mačiu, V. Gursčiu, smuikininke I. Paukštyte, klarnetininku P. Lazausku ir kt. M. Katinas koncertavo Londone, Dubline, Helsinkyje, Rygoje, Taline, Berne, Fribūre, Hanoveryje, Tokijuje, Nagojoje, daugelyje Lietuvos koncertų salių.

Pianistės Anne Queffelec jis apibūdinamas kaip „turintis puikią techniką ir veržlų temperamentą“. M. Katinas pelnė klausytojų palankumą ne tik kaip solistas, tačiau ir jam dalyvaujant šiuolaikiniuose multidisciplininiuose sumanymuose – derinant muziką su daile, poezija, literatūra ir teatru. 2010 m. jis laimėjo pirmąją vietą bei specialųjį „Philomuses“ asociacijos apdovanojimą tarptautiniame „Ile de France“ pianistų konkurse. Jo susidomėjimas įvairiomis meno formomis ir žanrais paskatino įsitraukti į prancūzų pianistės Chantal Stigliani inicijuotus projektus kartu su aktore Emilie Chevrillon, dailininke Camille Chevrillon ir kt. Nuo 13-os metų M. Katinas koncertuoja su orkestrais. Pianistas bendradarbiavo su dirigentais Sauliumi Sondeckiu, Josefu Walnigu, Donatu Katkumi ir kt. bei su Lietuvos kameriniu, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu ir Vilniaus Šv. Kristoforo orkestrais. Baigęs Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklą bei Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, M. Katinas tęsė studijas Karališkojoje muzikos akademijoje Londone, kur įgijo magistro laipsnį. Čia jis studijavo pas žymią pianistę ir pedagogę Sulamitą Aronovsky. M. Katino repertuare ypatingą vietą užima N. Mednerio ir F. Liszto kūryba. Pianistas save atskleidė ir kamerinės muzikos žanre, ypač atliekant F. Schuberto ir R. Schumanno dainų ciklus bei kitą repertuarą su daugeliu ryškiausių Lietuvos dainininkų.

 

Informacinis partneris:

     

Programa

G. Donizetti – Sonata fleitai ir fortepijonui C dur, A 503

P. Morlacchi – Fantazija operos „Mozė Egipte“ temomis, op. 3

G. Briccialdi – Fantazija operos „Trubadūras“ temomis, op. 87

J. Andersen – Fantazija operos „Norma“ temomis, op. 45

P. Taffanel – Fantazija operos „Frančeska iš Rimini“ temomis

P. Sarasate – Fantazija operos „Karmen“ temomis, op. 25

Šio koncerto pasiūlymai

KELIONĖ AUTOBUSU

Galite rinktis kelionę į koncertą mūsų transportu!

Pageidaujantys atvykti iš Vilniaus į Paliesiaus dvare vyksiantį koncertą ir grįžti atgal registruojasi el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760

Kelionės į koncertą ir namo kaina asmeniui – 25 Eur.

*Kelionė autobusu organizuojama susidarius 10-ties žmonių grupei.

** Susidarius virš 15 žmonių grupei, kelionės kaina asmeniui – 20 Eur.

*** Kelionės organizuojamos iki koncerto likus ne mažiau nei 7 dienoms.

PARDUOTUVĖLĖ

Paliesiaus dvaro ledaunėje įsikūrusioje krautuvėlėje „Laukinės žąsys“ slepiasi istorijos iš viso pasaulio… Kviečiame jas atrasti! O jeigu dar negalite atvykti į dvarą, bet jau labai smalsu pasižiūrėti, pasižvalgykite mūsų el. parduotuvėje.

KEPYKLĖLĖ

Paliesiaus dvare įsikūrusi kepyklėlė nėra didelė, bet čia viskas daroma nuoširdžiai. Bandelėms, pyragams ir duonai perkame miltus iš vietinių ūkininkų, stengiamės naudoti kuo daugiau kokybiškų vietos produktų, laikomės autentiškų receptų. Mūsų kepiniai ir didžiausiems smaližiams, ir išrankiesiems.

DVARO VYNO RŪSYS

Prieš koncertą kviečiame aplankyti išskirtinį Paliesiaus dvaro vyno rūsį.

Kviečiame registruotis el.p. info@paliesiausdvaras.lt, Tel.: +370 626 82 760

Dvaro rūsyje laikoma virš 200 rūšių rinktinių Prancūzijos vynų.