Lrytas.lt: Pianistė Armine Grigoryan: „Gera salės akustika leidžia atsiskleisti muzikanto asmenybei.“

Šaltinis: Lrytas.lt

 

Lina Laura Švedaitė, 2019

 

Balandžio 20 d. Paliesiaus dvare koncertuos viena ryškiausių šių laikų armėnų pianisčių Armine Grigoryan. Muzikos pasaulyje ši atlikėja išsiskiria tiek nepriekaištingu išsilavinimu, tiek ypatingu talentu – kritikų ji buvo ne kartą pastebėta ir savo soliniuose pasirodymuose, ir ansambliuose. Be to, A. Grigoryan yra laimėjusi ne vieną prestižinį tarptautinio lygio pianistų konkursą, koncertavusi daugelyje pasaulio šalių ir išleidusi net kelis kompaktinius diskus (tarp jų – „Unknown Khachaturian“). Nuo 2005 m. A. Grigoryan meninis originalumas ypač atsiskleidžia kaip „Aram Khachaturian Trio“ pianistės, kur ji groja kartu su talentingais muzikantais – smuikininku Karen Shahgaldyan ir violončelininku Karen Kocharyan. Šis trio yra koncertavęs garsiausiose ir prestižiškiausiose koncertų salėse, tokiose kaip „Musicverein“ Vienoje, „Laiezhalle“ Hamburge, „Gewanhaus“ Leipcige, „Gasteig filharmonija“ Miunchene, „Queen Elizabeth Hall“ Londone, „Suntory Hall“ Tokijuje, „Koerner Hall“ Toronte bei daugelyje kitų. Nuo 2004 m. ji kaip Aram Khachaturian muziejaus direktorė, populiarina Khachaturian vardą bei muziką tiek savoje šalyje, tiek ir užsienyje bei palaiko ryšius su kitais pasaulio muziejais.

Prieš koncertą pianistė sutiko atsakyti į keletą klausimų.

Balandžio 20 d. grosite Paliesiaus dvare. Neabejojame, kad tai bus įsimintinas koncertas. Ar galėtumėte atskleisti keletą detalių apie koncerto programą? Kokius kompozitorius pasirinkote atlikti Lietuvos publikai?

– Lietuvoje lankysiuosi jau ne pirmą kartą. Labai džiaugiuosi, kad vėl turiu galimybę surengti koncertą Lietuvos publikai – itin mylinčiai ir vertinančiai meną. Tad, visų pirma, norėčiau pasinaudoti proga ir širdingai padėkoti Paliesiaus dvarui, Armėnijos Respublikos ambasadai Baltijos šalyse ir p. Tigranui Mkrtchyan.

Na, o koncerto programoje skambės ir armėnų, ir lietuvių kompozitorių muzika. Į pirmąją koncerto dalį įtraukiau Aramo Khachaturiano ir kitų armėnų kompozitorių kūrinius. O antrojoje dalyje skambės ir lietuvių Barausko bei Kutavičiaus muzika. Labai džiaugiuosi, kad antrosios dalies kūrinius pristatysiu duete su pasaulinio garso pianistu profesoriumi Raffi Kharadjanyan – man tai bus didžiulė garbė.

– Esate kilusi iš gražios ir turtingos šalies – Armėnijos. Kuo jums labiausiai patinka ši šalis?

– Armėnija yra šalis su viena seniausių krikščioniškų bendruomenių, garsėjanti pirmiausia savo turtinga ir daugiasluoksne kultūra, nuostabiais architektūros paminklais, senovinėmis šventyklomis ir vienuolynais.

Esate ne tik garsi pianistė, bet ir Aramo Khachaturiano muziejaus direktorė. Muzika užima labai didelę dalį jūsų gyvenime…

– Tikrai taip. Muzika yra neatsiejama mano gyvenimo dalis, lydinti mane nuo pat vaikystės. Niekaip negaliu įsivaizduoti savęs, gyvenančios be šios stebuklingos meno srities. Muzika yra beribė. Jaučiuosi labai laiminga, kad galiu prisiliesti prie įvairių pasaulio kompozitorių kūrinių ir dalintis jais su klausytojais.

Taip pat man teko didelė garbė ir dar didesnė atsakomybė tarnauti Aramo Khachaturiano muziejui, įsikūrusiam Jerevane. Jam vadovauju pastaruosius 15 metų ir šitaip garsinu Aramo Khachaturiano kūrybą. Aramas Khachaturian yra vienas iš garsiausių mūsų šalies muzikinių vardų.

– Paliesiaus dvaro koncertų salė „Pasaga“ garsėja išskirtine akustika. Pasidalinkite, kaip skirtingo dydžio salės ar salės su skirtinga akustika veikia jūsų grojimo techniką?

– Išties, yra labai daug skirtingų veiksnių, veikiančių grojimo techniką, įskaitant ir salės dydį, patį instrumentą, publikos nusiteikimą ir net oro sąlygas koncerto dieną. [Šypsosi.] Be abejo, akustika čia taip pat atlieka labai svarbų vaidmenį – ji gali tiek pasitarnauti atlikėjui, tiek visiškai sugadinti jo pasirodymą. Visuomet jaučiu neapsakomą malonumą grodama salėse su gera akustika, nes būtent gera akustika leidžia atlikėjui atskleisti savo asmenybę ir klausytojui perteikti muziką su didžiausia pagarba ir subtiliausiais niuansais.

– Kas jus įkvepia?

– Mane įkvepia pats gyvenimas – viskas, kas jame vyksta – ir teigiami dalykai, ir nelabai. Juk menas ir kūryba yra neišsprendžiamai susiję su gyvenimu. Bet, žinoma, didžiausias mano įkvėpimo šaltinis yra muzika ir besąlyginė meilė jai.

 

DAUGIAU APIE KONCERTĄ:

Armine Grigoryan (Armėnija) ir Raffi Kharajanyan (Armėnija)

 

 

Jums gali būti įdomu:

KONCERTŲ KALENDORIUS
EL. PARDUOTUVĖ
PALIESIAUS KLINIKA