Lrytas.lt Pianistas Gintaras Januševičius apie koncertą Paliesiaus dvare: „Mūsų programa tarsi šventinė fantazija“

Gruodžio 15 d. Paliesiaus dvare vyks išties išskirtinis ir nuostabus visame pasaulyje konsertuojančio pianisto Gintaro Januševičiaus ir be galo talentingo klarnetisto Macdara Ó Seireadáin koncertas. Jis ypatingas tuo, kad bus dedikuotas Kalėdoms Niujorke, o pasirodymo metu skambės legendinių niujorkiečių muzika. Taigi, su G. Januševičium pasikalbėjome apie artėjantį koncertą, scenos partnerių svarbą ir, žinoma, Kalėdas.

( Straipsnio šaltinis: Lrytas.lt )

Gruodžio 15 d. drauge su Macdara Ó Seireadáin koncertuosite Paliesiaus dvare. Papasakokite apie koncertą, kokią programą esate parengę?

Mūsų programa tarsi šventinė fantazija, nukelianti klausytojus į Kalėdoms pasipuošusį Niujorką. Pasiremdami legendinių niujorkiečių G. Gershwino, L. Bernsteino, J. Williamso, C. Coppola ir daugelio kitų kūriniais mes atkuriame miesto šurmulį, energiją ir įdomiausias jo istorijas. Šioje fantazijoje radome vietos net aksominiam F. Sinatros balsui bei ne į tą lėktuvą įsėdusiam Kevinui McCallisteriui.

Taigi, tai bus Kalėdinis koncertas, kurį įkvėpė visų taip mylimas Niujorkas. Pasidalinkite, kas jus labiausiai jaudina šiame mieste kalėdiniu laikotarpiu?

Niujorkas jaudina visus metus. Abu esame dideli šio miesto gerbėjai ir negalime atsistebėti fantastiška kultūrų gausa bei kas kelias gatves besikeičiančiu miesto veidu. Kalėdinis laikotarpis Niujorke – lyg ilga, nesibaigianti geros energijos šventė. Būtent ją labiausiai ir stengiamės perteikti publikai.

Kaip susipažinote ir pradėjote kartu rengti pasirodymus su klarnetistu Macdara Ó Seireadáin?

Abu studijavome Hanoverio aukštojoje muzikos, teatro ir medijų mokykloje. Joje įkūriau koncertų seriją „Plathner’s Eleven“. Kiekvieno koncerto metu pasirodydavo 11 atlikėjų, o visi pasirodymai turėjo atskirą temą. 2009 metais ieškojau klarnetininko, galinčio kartu atlikti vieną kvintetą. Taip prasidėjo mūsų kūrybinis bendradarbiavimas, kuriam kitąmet sukaks 10 metų.

Kaip apskritai jūsų muzikinėje karjeroje dažniausiai atsiranda scenos partneriai? Kaip juos renkatės?

Su daugeliu scenos partnerių susipažinau dėka „Plathner’s Eleven” – per 7 vadovavimo šiam koncertų ciklui jai metus turėjau ne mažiau 200 scenos partnerių. Su kai kuriais jų: sopranu Stella Motina, smuikininke Solenne Paidassi, bajanistu Romanu Jusipėjum ar pianistu Aleksėjumi Gorlaču draugystė scenoje išliko ir pasibaigus studijoms.

Pasiruošimas bet kuriam koncertui reikalauja nemažai laiko. Kuriant programą, repetuojant ją labai svarbios ne tik muzikinės, bet ir asmeninės partnerio savybės. Būtent dėl jų kai kada partnerystė pasibaigdavo po vieno koncerto. Stengiuosi, kad kiekvienas pasirodymas man teiktų džiaugsmą, o tai įmanoma tik tada, kai gera su žmogumi.

Su Macdara kartu dirbame jau bemaž 10 metų. Tai neeilinis eruditas, aukščiausio lygio profesionalas, nuostabus psichologas. Macdara – įdomus pašnekovas, kuo galite įsitikinti uždavę jam bent vieną klausimą apie JAV politiką, regbį, lėktuvus ar lietuviškus sūrelius. Tik turėkite atsargoje pusvalandį išklausyti atsakymą.

Kodėl muzikantui svarbu atrasti tinkamą scenos partnerį?

Nes publika viską jaučia. Negali perteikti džiaugsmo ar malonumo, jei pats jo nejauti. Esu koncertavęs su atlikėjais, kurie repeticijose elgėsi neprofesionaliai ar nepagarbiai. Nesididžiuoju tais koncertais, nes scenoje nesijaučiau puikiai. Esu įsitikinęs, kad ir publika nepajautė visiško malonumo.

Visgi turiu pasakyti, kad su scenos partneriais man tikrai sekasi. Ypač džiaugiuosi, kai tenka scena dalintis su lietuviais. Trio su smuikininke Dalia Dėdinskaite ir violončelininku Glebu Pyšniaku Europoje ir JAV koncertavome su Lietuviškos muzikos programa „Langas į Lietuvą“ – tai buvo geriausia įmanoma patirtis. Kitais metais laukia didelis turas, į kurį leisimės su Glebu – nekantraudamas jo laukiu.

Ką jums asmeniškai reiškia kalėdinis laikotarpis, šventės laukimas?

Labai mėgstu dovanoti ir skirti dėmesį mylimiems žmonėms. Deja, atlikėjo gyvenime gruodis – intensyvių koncertų metas. Vien šių metų gruodžio mėnesį scenoje būsiu 17 kartų. Visgi tikiuosi, kad galėsiu su šeima ir draugais bent truputį pasidžiaugti kalėdine eglute ir šventine atmosfera.

Pasidalinkite savo šventinėmis tradicijomis?

Jau trečius metus iš eilės savo mylimai žmonai sudarau asmeninį advento kalendorių. Surengiu nedidelį koncertą artimiausiems draugams savo namuose Hanoveryje. Kalėdas visada švenčiu su šeima, neįsivaizduoju, kad galėčiau tą dieną būti kur nors kitur.

Kaip šiuo metu gyvenate, gal tiksliau – kuo gyvenate?

Esu tam tikras muzikinis penkiakovininkas, tačiau šiais laikais tai beveik savaime suprantama. Be koncertinių turų daug dėstau – turiu nuostabią privačią klasę Hanoveryje, kurioje mokosi talentingi ir ambicingi jaunieji pianistai, daugelio konkursų laureatai. Taip pat vadovauju dviems fortepijono akademijoms: „Feuerwerk“ Vokietijoje prasideda jau gruodžio pabaigoje, o vasarą laukia didžiausia Baltijos valstybėse fortepijono akademija „Klaipėda Piano Masters“. Abiems akademijoms vadovausiu jau trečius metus. Be to, kaip organizatorius esu atsakingas už kelias koncertų serijas, sudarau jų programą ir atrenku menininkus. Galiausiai, stengiuosi būti kuo geresniu vyru savo nuostabiai žmonai. Kai pavyksta suderinti visus šiuos gyvenimo amplua, esu laimingas.

Paliesiaus dvare koncertuojate jau ne pirmą kartą, kas jus priverčia sugrįžti į šią vietą?

Koncertuosiu antrą kartą. Pirmąjį mane pakerėjo salės akustika ir publikos šiluma, išsivežiau iš Paliesiaus itin malonias emocijas. Tikiuosi, mūsų bendradarbiavimas tęsis ir ateityje.

Kur dar artimiausiu metu jus galės išgirsti jūsų klausytojai?

Šiais metais liko nebe daug koncertų. Turas „Kalėdos Niujorke“ be Paliesiaus dvaro gruodžio 14 d.  aplankys Kauno filharmoniją ir gruodžio 16 d. Užutrakio dvarą. Tada laukia keli koncertai Vokietijoje ir Šveicarijoje. Tačiau paskutinį šių metų koncertą atliksiu Vilniaus rotušėje gruodžio 27 d. – skambinsiu savo naujametinę programą „Visi Šopeno valsai“.

Jums gali būti įdomu:

KONCERTŲ KALENDORIUS
EL. PARDUOTUVĖ
PALIESIAUS KLINIKA