Pagrindinis > Apie mus skelbia > Lrytas.lt: Paliesiaus dvare koncertuosianti pianistė I. Friedland M. K. Čiurlionio gerbėjams žada ypatingus potyrius

Lrytas.lt: Paliesiaus dvare koncertuosianti pianistė I. Friedland M. K. Čiurlionio gerbėjams žada ypatingus potyrius

Šaltinis: Lrytas.lt

Ateinantį penktadienį, balandžio 26 d., Paliesiaus dvare savo pasirodymą „Čiurlionis garsuose ir spalvose“ (anglų k. „Ciurlionis in Sounds and Colors“) atliks tarptautinio masto pianistė iš Izraelio Irena Friedland. Šis pasirodymas apjungs M. K. Čiurlionio muzikos kūrinius fortepijonui ir dailės darbus. Anot pianistės, tai bus ypatinga proga patirti Čiurlionio genialumą, „galbūt net prisikasti iki jo šerdies“. Čiurlionio gerbėjams ir melomanams muzikantė prižada nepakartojamas akimirkas „besiklausant jo tapybos ir bestebint jo muziką“.

Irena Friedland yra koncertavusi daugelyje Europos šalių, Izraelyje, Rusijoje, Jungtinės Amerikos Valstijose ir netgi Vietname. Izraelyje atlikėja yra grojusi su garsiausiais šalies orkestrais, o jos diskografijoje net trys „Romeo Records“ (JAV) išleisti albumai, kurie buvo šiltai priimti tiek publikos, tiek garsiausių pasaulyje muzikos kritikų. Nuo 2000 m. Irena Friedland intensyviai dirba pedagoginį darbą, kuriame daug dėmesio skiria garso ir vaizdo menų sintezės tyrimams. Neseniai menininkė pristatė projektą “Seeing Music and Hearing Colors” (vert. past. „Matyti muziką ir girdėti spalvas“), kuriame apjungdama vizualų ir garsinį meną, paveikslų ir skulptūrų projekcijas lydi fortepijono garsais. Ji reguliariai rengia akademinius kursus ir mokymus šia tema, o jos paskaitų galima pasiklausyti Izraelyje, bei kitose šalyse.

Prieš pasirodymą pianistė sutiko atsakyti į keletą klausimų.

– Balandžio 26 d.  Paliesiaus dvare įvyks jūsų koncertas. Papasakokite daugiau apie savo pasirodymą.

– Labai džiaugiuosi, kad šią savaitę aplankysiu Paliesių. Girdėjau apie šį nuostabų dvarą ir jo muzikos salę daug gerų atsiliepimų, tad nekantrauju pamatyti jį savo akimis. Mano pasirodymas, kurį pristatysiu Paliesiuje, vadinasi „Čiurlionis garsuose ir spalvose“. Jo metu dvaro svečiai galės gyvai patirti dialogą tarp šio unikalaus kompozitoriaus kūrinių fortepijonui ir jo dailės darbų ir atrasti naujas iš jo besiveriančias prasmes.

Papasakokite, kaip atradote M. K. Čiurlionio kūrybą.

– Prieš 6-erius metus buvau pakviesta dalyvauti Vilniuje vykusioje konferencijoje „Muzikos kūrimo principai: ryšiai tarp muzikos ir vizualiųjų menų“. Šiandien galiu pasakyti, kad būtent tada užsimezgė mano ryšis su Lietuva ir gimė didžiulis susidomėjimas M. K. Čiurlionio kūryba. Nuo tada daug kartų lankiausi jūsų gražioje šalyje, dalyvavau festivaliuose, konferencijose, gyvenau Druskininkų meno rezidencijoje ir pan. Šitaip atsirado ir mano muzikiniai projektai apie M. K. Čiurlionį ir lietuvių meną, kuriuos pristačiau Izraelio publikai. Dažnai šiuos pasirodymus įtraukiu į savo seriją „Matyti muziką ir girdėti spalvas“. Labai didžiuojuosi galėdama padėti Izraelio žmonėms atrasti šį nuostabų menininką. Mano didžiuliam džiaugsmui, M. K. Čiurlionio dailės ir muzikos darbai čia labai palankiai priimami ir vertinami.

Esate įsitraukusi į ne vieną tarpdisciplininį meno projektą. Kokią žinutę norite perteikti muziką jungdama su kitomis disciplinomis? Kodėl jus tai domina?

– Jau daugelį metų esu pianistė, atlikėja. Teko groti tiek soliniuose, tiek kamerinės muzikos koncertuose, vykusiuose garsiausiose salėse Izraelyje, Europoje ir JAV, taip pat tiesioginiame radijo eteryje ar įrašų studijose. Tačiau šito man buvo negana. Maždaug prieš 15 metų įsimylėjau be galo intriguojantį muzikos ir vaizduojamųjų menų sąsajų pasaulį. Šitiek susižavėjau šia tema, kad net pradėjau dėstyti akademinio lygio kursus (pvz., „Matyti muziką ir girdėti spalvas“). Taip pat skaičiau specialias paskaitas įvairiose Europos ir JAV akademinėse institucijose ir muziejuose. Po 15 metų tyrinėjimų ir kūrybinių projektų turiu prikaupusi nemažai paskaitų temų: bendros muzikos ir tapybos savybės viduramžiais, renesanso, baroko, rokoko, klasicizmo, romantikos, impresionizmo ir XX a. laikais.

Manau, kad šiandien visuotinis susidomėjimas tarpdisciplininėmis studijomis intensyviai auga. Vis daugiau žmonių tiki, kad tokiu būdu galime praturtinti savo supratimą apie muziką ir kitas disciplinas.

Esu įsitikinusi, kad jau netolimoje ateityje daugiakultūrinės ir daugiadisciplininės studijos vaidins labai svarbų vaidmenį tiek akademiniame, tiek meno pasauliuose.

Šiuo metu gyvenate Izraelyje. Ar ši šalis daro įtaką jums kaip muzikantei?

1991 m. atvykau į Izraelį iš Ukrainos, kur gimiau ir gavau muzikinį išsilavinimą. Izraelyje studijas tęsiau ir baigiau Tel Avivo muzikos akademiją summa cum laude. Naujoje aplinkoje prisitaikyti pavyko greitai, nes, vos atvykusi, iki ausų įsimylėjau Izraelyje gyvenančius žmones, jų atviras ir šiltas širdis, Izraelio gamtos įvairovę ir pan. Čia jaučiuosi labai mylima ir reikalinga tiek kaip muzikantė, tiek kaip dėstytoja, tiek kaip žmogus.