Pagrindinis > Apie mus skelbia > Lrytas.lt: Lietuvos nepriklausomybės proga ypatingas koncertas Paliesiaus dvare

Lrytas.lt: Lietuvos nepriklausomybės proga ypatingas koncertas Paliesiaus dvare

Šaltinis: Lrytas.lt

Vasario 16 d. ypatinga data mūsų šalyje, kurią vienaip ar kitaip minime kiekvienas, su savomis tradicijomis ir ritualais. Šiais metais Paliesiaus dvaras, įsikūręs nuostabioje Aukštaitijos gamtoje kviečia jus į muzikos šventę – kamerinio orkestro „Cantus“ ir operos solistės Julijos Stupnianek-Kalėdienės koncertą. Kad visai šaliai svarbi šventė būtų melodinga ir užburianti. O mes artėjančio pasirodymo proga susitikome pasikalbėti su orkestro „Cantus“ vadybininke ir renginių vedėja Irena Žilinskiene, kuri papasakojo apie artėjančio pasirodymo detales, orkestro susikūrimo istoriją ir ilgą bei itin gražią muzikinio kolektyvo ir operos solistės Julijos Stupnianek-Kalėdienės draugystę.

Vasario 16 d. Paliesiaus dvare vyks Kamerinio orkestro „Cantus“ ir operos solistės Julijos Stupnianek-Kalėdienės koncertas. Papasakokite, kokią programą esate parengę?

Vasario 16 d. – visiems mums svarbi ir džiugi nacionalinė šventė, data, kuri atvėrė mums kelius į laisvę. Tai mūsų visų istorija, sujungianti mus į vieną darnią šeimą. Natūralu, kad mūsų koncerto programos pradžioje skambės lietuvių kompozitorių klasikų kūriniai. Koncerto programa įvairi, atliekama atsakingai žvelgiant į skirtingų kūrinių interpretacijas. Tai ir baroko muzikos elegancija, ir didingai, iškilmingai, dinamiškai užpildysianti reikšmingą istoriją menančias dvaro erdves įvairių žanrų, epochų muzika, ir melodingosios neapolietiškos dainos. Nuobodu tikrai nebus.

Papasakokite apie orkestro vadovą ir kaip apskritai gimė pats orkestras – susibūrė muzikantai?

Orkestro meno vadovas ir įkūrėjas LMTA profesorius Ričardas Sviackevičius. Tai žinomas Lietuvoje menininkas, atlikėjas-akordeonistas, pedagogas, talentingas vadovas ir organizatorius, įtaigus dirigentas, energingas visuomenės veikėjas. Jo dėka LMTA liaudies instrumentų ir akordeono katedroje susiformavo ansamblinis grojimas, atsirado kamerinio ansamblio klasė. Virš 20 metų Maestro vadovauja akordeonų orkestrui „Consona“. Na, o prieš 13 metų įgyvendino savo svajonę ir subūrė kamerinį orkestrą „Cantus“. Orkestras savo karjerą pradėjo Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykloje. Jame tuo metu grojo mokyklos pedagogai – visi muzikos profesionalai, baigę LMTA, grojantys įvairiuose orkestruose, patyrę muzikantai. Tokie autoritetai, kaip Stasė Kuncienė, kuri net 10 metų grojo to meto prestižiškiausiame kolektyve – Lietuvos kameriniame orkestre, vadovaujamame prof. Sauliaus Sondeckio. Beje, orkestre „Cantus“ ji groja iki dabar.

Šiandiena orkestre muzikuoja  Lietuvos nacionalinio simfoninio, Lietuvos Valstybinio simfoninio, Operos ir baleto teatro orkestrų artistai. Orkestro veiklą labai teigiamai vertino prof. Saulius Sondeckis. Jis tikėjo orkestru, buvo nuoširdus jo gerbėjas, visuomet dalyvaudavo koncertuose ir surasdavo gražių žodžių, vertindamas orkestro pasirodymą. Paliesiaus dvare skambės A. Vivaldi kūrinys, kurio partitūrą Maestro Saulius Sondeckis dovanojo „Cantus“ orkestrui, norėdamas jį išgirsti atliekamą būtent šio kolektyvo.

Ar dažnai bendradarbiaujate su kitais muzikantais? Kaip renkatės atlikėjus?

Orkestro karjeros pradžioje koncertus paįvairindavo dainininkė Natalija Katilienė. Dabar kolektyvas turi, galima sakyti, etatinę solistę – Julija Stupnianek-Kalėdienę. Orkestrui didžiulė garbė koncertuoti su tokio aukšto profesinio lygio dainininke, kuri taip pat yra Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė. Julija orkestrą vertina itin puikiai ir visada atsiliepia į siūlymus kartu muzikuoti. Mielai kviečiame ir mūsų talentingąjį jaunimą, operos solistes: Agnę Stančikaitę, Iloną Pliavgo, Gabrielę Vasiliauskaitę, kuri šiuo metu dainuoja Vokietijos teatruose. Taip pat kviečiame ir instrumentalistus: Joną Filmanavičių, Marių Šinkūną, Ugnių Dičiūną ir kt. Neseniai orkestro solistų gretas papildė smuikininkė Sigita Grodzenskienė.

„Cantus“ rengia pasirodymus ne tik Lietuvoje, bet užsienyje, taigi kokie orkestrui buvo praėję metai? Kur ir kokius koncertus surengėte? Kaip sekėsi?

„Cantus“ orkestras jau seniai užsitikrinęs publikos simpatijas, dalyvauja įvairiuose projektuose, koncertuose ir festivaliuose. Praėję metai buvo dosnūs įvairiais pasirodymais. Vilniaus miesto Rotušėje, šv. Jonų, šv. Petro ir  Povilo bažnyčiose,  Lietuvos šimtmečiui skirtas koncertas Mokslų Akademijoje, pasirodymas kartu su Kanados pianistu Jarred Dunn šv. Kotrynos bažnyčioje,  koncertas kartu su Artūro Noviko džiazo mokyklos vokaliniu ansambliu „Color Jazz“ šv. Jonų bažnyčioje, Kalėdinis koncertas Gariūnų verslo ir koncertų salėje, dalyvavimas festivalyje, skirtame Lietuvos ir Lenkijos valstybių atkūrimo šimtmečiams „Muzika Jašiūnų dvare“, festivalyje „Alma Mater musicalis“ ir kituose renginiuose. Tai kolektyvas, pasižymintis profesionalumu, darbštumu, jaunatvišku entuziazmu, tad nenuostabu, kad visuomet suranda raktą į klausytojų širdis.

Papasakokite daugiau apie solistę Julija Stupnianek-Kalėdienę.

Solistė, kurios karjeroje pilna stulbinančių blyksnių – įsimintini pagrindiniai vaidmenys, kuriuos atlikėja Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre kuria nuo 2000 m., sėkmė įvairiuose konkursuose, bendradarbiavimas su garsiais dirigentais – Sauliumi Sondeckiu, Juozu Domarku, Jonu Aleksa, Robertu Šerveniku, Josephu Walnigu, Bernhardu Siebereriu, Manfredu Honecku, Sesto Quatrini ir daugeliu kitų. Solistė pati sau drąsiai kelia įvairius iššūkius. Vienas tokių – bendras darbas su orkestru „Cantus“, parengta programa „Viva Vivaldi“, kuri buvo pristatyta Vilniaus miesto rotušėje ir Paveikslų galerijoje. Magiška  A. Vivaldi operinė kūryba, dažnai nepelnytai pamirštama, paliekama šešėlyje, tad buvo prikelta tam, kad savo genialumu atsivertų publikai. Tai buvo ne tik iššūkis atlikėjams, bet ir didžiausia dovana klasikinės muzikos gurmanams. Būsimajame koncerte Paliesiaus dvare klausytojai turės progą išgirsti nepaprasto grožio ariją „Squarciami pure il seno“ iš A. Vivaldi operos „Tigrane“. Julija dovanos galimybę klausytojui žavėtis jos profesionalumu, nuostabaus skaidrumo, įvairiomis spalvomis spindinčio balso tembru, balso valdymo technika, vokaliniais gebėjimais bei elegancija.

Galbūt orkestras „Cantus“ jau koncertavo Paliesiaus dvare ir anksčiau?

Orkestras „Cantus“ koncertavo Trakų Vokės dvaro sodyboje, ne kartą Jašiūnų dvare, tačiau į Paliesiaus dvarą vyks pirmą kartą. Dvaro puoselėjamos kultūrinės tradicijos, intelektuali publika, kruopščiai atrenkami atlikėjai ir, žinoma, svarbi data – vasario 16 d. įpareigoja orkestrą labai atsakingai ruoštis šiam koncertui ir dovanoti klausytojui pačias geriausias emocijas. Tad kviečiame visus kartu išties ypatingoje aplinkoje panirti į kerintį muzikos pasaulį.

Kokią žinutę stengiatės perduoti klausytojams?

Profesionali akademinė muzika turi išliekamąją vertę, tad kiekvieno akademinio muzikanto misija – perduoti lobius, kuriuos mums paliko įvairių epochų genijai. Kad laiko patikrinta muzika, kuri skamba muzikanto širdyje, pasiektų ir klausytojo širdį. Kad klausytojas, atėjęs į koncertą norėtų sugrįžti vėl ir suprastų, jog klasikinė muzika puoselėja tikrąsias vertybes. Tad po pasirodymo spindinčios klausytojų akys suteikia tikėjimo, vilties ir noro tobulėti.