Pagrindinis > Apie mus skelbia > Lrytas.lt: Džiazo gitaristas Mindaugas Stumbras: „Muzika gali skambėti labai jautriai ir svajingai, o kartais galime visiškai pašėlti.“

Lrytas.lt: Džiazo gitaristas Mindaugas Stumbras: „Muzika gali skambėti labai jautriai ir svajingai, o kartais galime visiškai pašėlti.“

Šaltinis: Lrytas.lt

Paliesiaus dvaras jau ilgą laiką yra itin talentingų, įdomių ir visame pasaulyje pasirodymus rengiančių muzikantų traukos centras. tad ne išimtis ir šį kartą – vasario 17 d. čia skambės šiuolaikinis, šviežias, modernus ir jaunatviškas džiazas. Vyks džiazo gitaristo Mindaugo Strumbro ir jo kvarteto koncertas. Taigi, ta proga pasikalbėjome su Mindaugu apie jo studijas ir gyvenimą Škotijoje, pasirodymus visoje Europoje, muzikinę chemiją ir daug kitų dalykų.

Vasario 17 d. Paliesiaus dvare vyks jūsų koncertas, papasakokite, kokią programą esate parengęs?

Nekantriai laukiu šio koncerto. Atvykstu su kolektyvu, kuriame groja aukšto lygio muzikantai iš Škotijos, Lenkijos ir Lietuvos: Mateusz Sobieski – saksofonu, Greg Irons – būgnais, o Ernest Germanovic – bosine gitara. Koncerte atliksime mano debiutiniame albume skambančius kūrinius, taip pat jame neradusias vietos kompozicijas bei visiškai naujus, neseniai parašytus kūrinius. Nevengiame atiduoti duoklės ir džiazo tradicijai, todėl kartais koncerto metu atliekame mūsų mėgstamus, įkvepiančius džiazo standartus.

Džiaugiuosi subūręs šį kolektyvą – visi atlikėjai yra labai talentingi ir itin daug pasiekę su savo autoriniais projektais. Turbūt todėl atrandame labai puikų žmogiškąjį ir muzikinį ryšį. Muzika gali skambėti labai jautriai ir svajingai, o kartais galime visiškai pašėlti! Grojant su tokio lygio muzikantais, niekada negali žinoti kaip viskas bus, aišku tik viena – jie nustebins ir muzika kas kartą suskambės vis kitaip. Gi būtent apie tai yra improvizacinė ir džiazo muzika.

Kuriate, studijuojate ir gyvenate Škotijoje, kodėl pasirinkote šią šalį? Ir sakykit, ar nepasiilgstat Lietuvos?

Taip, gyvenu, studijuoju ir kuriu Škotijoje. Išties šią šalį pasirinkau gana atsitiktinai. Visada norėjau pagyventi Jungtinėje Karalystėje, patyrinėti jos muzikinę sceną. Prieš keletą metų atsirado galimybė ten studijuoti, taigi išbandžiau laimę. Nors ir mokausi Glazge, mano muzikinė veikla neapsiriboja ties šia vieta. Gana daug keliauju ir reguliariai rengiu pasirodymus daugelyje Europos šalių. Šiais metais teko aplankyti Vokietiją, Italiją, Slovėniją, Makedoniją, Bulgariją, Kroatiją, Serbiją, Lenkiją, Latviją, Estiją ir kitas šalis. Taip pat daug groju ir Lietuvoje su grupe „Brave Noises“ ir ne tik, tad nelabai spėju pasiilgti gimtojo Vilniaus, kadangi tikrai dažnai čia sugrįžtu.

Atliekate džiazo muziką, kaip pasukote šiuo keliu? Ir kaip apskritai pasukote muzikos keliu?

Muzikanto kelią pradėjau būdamas šešerių metų. Augau muzikantų šeimoje, taigi muzika mane supo nuo pat vaikystės. Šešerių pradėjau skambinti fortepijonu, o gitarą į rankas paėmiau tik būdamas dešimties. Pamenu, kartą tėtis padovanojo grupės „Metallica“ plokštelę. Aš vos išgirdęs beprotiškus gitaros riff‘us ir solo supratau, kad noriu tai daryti pats. Kai man buvo dešimt metų pradėjau groti klasikinę muziką, vėliau perėjau į roko muzikos pasaulį, o tada susidomėjau dar sunkesne roko muzika. Tačiau mano pasaulėžiūra pasikeitė įstojus į Juozo Tallat-Kelpšos konservatoriją. Ten teko susidurti su itin puikiais dėstytojais ir bendraamžiais muzikantais. Beje, būtent ten susiformavo vienas reikšmingiausių mano projektų – grupė „Brave Noises“. Daug laiko studijavau su tokiais dėstytojais kaip Romualdas Milašius, kuris iš esmės pakeitė mano supratimą apie harmoniją, muziką ir jos atlikimą. Visa tai mane pastūmėjo ieškoti savo stiliaus ir atlikimo specifikos, kuris dar labiau atsiskleidė koncertuojant jau po studijų ir gyvenant Škotijoje.

Šiuo metu groju daug džiazo muzikos, bet tuo pat metu dalyvauju ir ne viename džiazroko muzikos projekte. Taigi, džiazas yra tik dalis mano muzikinio profilio. Myliu roko muziką, klasikinę muziką ir bliuzą. O pastaruoju metu esu ypač susidomėjęs Lietuvos ir užsienio liaudies muzika. Pradėjau aranžuoti lietuvių liaudies dainas, kuriuose atrandu tiek naujų dalykų ir svarbiausia – įkvėpimo. Visa tai ir išgirsite koncerte Paliesiaus dvare.

Galbūt pamenate kaip pirmą kartą į rankas paėmėte gitarą – kuo šis instrumentas jus užbūrė?

Gitara yra nuostabus instrumentas, turintis išties neaprėpiamas galimybes. Tačiau, reikėtų pripažinti, kad pirmą kartą į rankas paėmęs gitarą aš nepatyriau jokio stebuklingo ar labai reikšmingo jausmo, bent jau to nepamenu. Visa magija prasideda tada, kai pradedi pažinti instrumentą, pajauti jį. Nuostabus potyris yra tada, kai atsiranda stiprus ryšys tarp tavo ausų ir stygų, širdies ir muzikos. Patiriant tokį emocinį ir muzikinį ryšį – sugrojami patys geriausi koncertai. Tai yra dalykas, kurio siekia daugelis muzikantų – patirti momentą, kai ant scenos esi tik tu ir muzika, o visos pasaulio problemos išnyksta. Lieki tik tu ir ta nuostabi, nepakartojama akimirka.

Debiutiniame albume „Our Kingdom“ jums talkino daug puikių muzikantų, kaip renkatės scenos partnerius?

Pasirinkti scenos partnerius yra tuo pat metu ir sudėtinga, ir paprasta. Muzika – universali kalba, tad esant improvizatoriumi, bendrą muzikinę kalbą gali rasti su bet kuo. Bet yra ir daug kitų faktorių, darančių įtaką muzikos skambesiui. Tai – ideologija, įkvėpimas, kiekvieno žmogaus asmeninės charakterio savybės ir dar vienas dalykas, kurį aš vadinu tiesiog chemija. Man niekas negali paaiškinti kas yra muzikinė chemija. Yra tekę groti su labai aukšto lygio atlikėjais, su kuriais nebuvo tos chemijos, nors tu ką. Ir taip pat nekartą yra buvę, kad susitikus pirmąją turo dieną su kolektyvu, su kuriuo grojame pirmą kartą, gailimės, kad repeticijų kambaryje nėra mikrofonų, nes išeitų puikus albumas tiesiog čia ir dabar.

Kokie jums buvo praėję metai ir galbūt jau suplanavote šiuos – kas laukia ateityje?

2018 m. buvo tiesiog nuostabūs! Išleidau savo pirmąjį autorinį albumą, aplankiau 15 Europos šalių. Teko groti daugiau nei 30 skirtingų miestų su „Brave Noises“, „World Jazz Orchestra“, „Interchange Quartet“, „Bandingo“ bei savo trio. Šie metai žada taip pat daug. Nenoriu atskleisti visų savo planų, bet tikiuosi surengti dar didesnį turą su savo kvartetu. O taip pat antrasis grupės „Brave Noises“ albumas jau ne už kalnų!

Kas jus įkvepia kurti ir muzikuoti?

Kurti muziką gali įkvėpti ir pats menkiausias dalykas – įvykis ar patyrimas. Tačiau, pastaruoju metu kuriu muziką įkvėptą kelionių įspūdžių ir potyrių, kuriuos išgyvenu. Albume „Our Kingdom“ (liet. Mano karalystė) visos dainos parašytos remiantis mano patirtais tiek pozityviais, tiek negatyviais išgyvenimais. Mūsų karalystė esame mes patys. Tai mūsų siela, pasąmonė, protas ir visa tai, kas mus supa aplink. Mes patys statome savąją karalystę ir joje gyvename. Patys griauname ir perstatome sienas. Tai mūsų tvirtovė, kurią mes giname, saugome, prižiūrime. Apie tai ir yra šis albumas. Jame nėra daug intensyvių techniškų dalių. „Our Kingdom“ yra apie nuoširdumą, paprastumą ir tyrumą. Tik nenoriu sudaryti įspūdžio, jog esu tik baladžių ir melancholijos mėgėjas. Pati muzika ir jos atlikimas nėra pastovi. Todėl mes ją atliekame kiekvieną kartą vis kitaip. Galbūt dramatiškas kūrinys kartais gali suskambėti visiškai pozityviai ir šviesiai, o baladė peraugti į ekstremalaus avangardo pliūpsnį.

Jūs dar žinomas kaip grupės „Brave Noises“ narys, kaip susibūrėte ir kaip jums sekasi?

Kaip ir minėjau anksčiau, „Brave Noises” yra vienas iš mano reikšmingiausių projektų. Jame groja vieni mano mėgstamiausių lietuvių muzikantų. Šios grupės užuomazgos prasidėjo dar mokykloje, nuo to laiko vis dar grojame kartu. Mano išvykimas į užsienį akivaizdžiai šiek tiek trikdo kolektyvo veiklą, tačiau tai nesustabdo mūsų nuo dalyvavimo tarptautiniuose festivaliuose. „Brave Noises” kupini idėjų, todėl greitu metu tikrai galite tikėtis naujienų iš mūsų.

Kokią žinutę norite perduoti savo klausytojams? Kas jums svarbu koncerto metu – technika, emocija?

Koncerto metu man svarbiausia patirti ramybę. Kai esu ramus, galiu pilnai atsiduoti muzikai ir perteikti visas savo idėjas klausytojams. Kas kart pradėdamas groti kūrinį apie tai pagalvoju. Tai man padeda susikaupti ir ištransliuoti idėją. Technika yra antraeilis dalykas, ji ateina savaime. Idėja, emocija ir nuotaika yra svarbiausios mano kūrybos ir atlikimo dalys.