Pagrindinis > Apie mus skelbia > LRT.LT: Garsus šiuolaikinis pianistas Martínas García García pirmą kartą Lietuvoje: į kiekvieną koncertą reikia žvelgti kaip į paskutinįjį

LRT.LT: Garsus šiuolaikinis pianistas Martínas García García pirmą kartą Lietuvoje: į kiekvieną koncertą reikia žvelgti kaip į paskutinįjį

Vienas talentingiausių šiuolaikinių pianistų, vos 25-erių metų ispanas Martínas García García laimėjo pirmąsias premijas ne viename nacionaliniame ir tarptautiniame konkurse, o lapkričio 26-ąją dieną surengs koncertą Paliesiaus dvare.

Būtina paminėti jo laimėtą I-ąją vietą 2021 m. Klivlando tarptautiniame pianistų konkurse ir III-ąją vietą bei ypatingą apdovanojimą už geriausią koncertą XVIII-ajame tarptautiniame F. Chopino pianistų konkurse, viename svarbiausių pianistų konkursų visame pasaulyje. Jis taip pat yra pelnęs pirmąją premiją 2018 m. tarptautiniame „Keyboard Institute & Festival“ renginyje Niujorke – po šio laimėjimo pianistas gavo stipendiją ir galėjo mieste įsikurti. Per pastaruosius dvejus metus Niujorke, mokomas žymaus pianisto Jerome’o Rose’o, jis užbaigė savo muzikos studijas.

Atlikėjas koncertavo kaip solistas įvairiose Europos ir JAV salėse. Jo pasirodymai buvo labai gerai įvertinti įvairių muzikų ir pianistų, pavyzdžiui, Vladimiro Kranievo, Dmitrijaus Alexeevo, Arcadijaus Volodoso, Dimitrijaus Bashkirovo, Joaquíno Achúcarro, Tatianos Copeland ir kitų.

O dabar jis pirmą kartą atvyksta į Lietuvą ir lapkričio 26 d. surengs koncertą Paliesiaus dvare. Pokalbyje jis dalijasi mintimis apie savo muziko kelią, įkvėpimą ir viešnagę Lietuvoje.

Plačiau apie koncertą: 11.26 | Martín García García (fortepijonas, Ispanija)

Šaltinis: LRT.LT


Kaip pradėjote groti fortepijonu? Kaip nuo tada keitėsi Jūsų santykis su instrumentu?

– Pradėjau groti penkerių metų. Kai esi vaikas, instrumentas yra žaidimų objektas. O suaugus tai tampa nesibaigiančių iššūkių šaltiniu. Šiandien fortepijonas man yra galingas instrumentas, galintis perteikti pačias pakiliausias mintis, žinias ir žmogaus emocijas.

 

Kur randate įkvėpimą?

– Įkvėpimą randu daug kur, bet dažniausiai užtenka tiesiog pasinerti į muziką. O jeigu rutina ima kelti nuobodulį, paprastai tereikia išeiti pasivaikščioti ar pabūti tyloje – ir smegenys atsinaujina, grįžta įkvėpimas. Užtenka pažiūrėti į dangų giedrą, gražią naktį arba pasivaikščioti parke ir jau gali labai susijaudinti… Tad riba tik dangus!

 

Koks Jūsų mėgstamiausias pianistas? Kodėl?

– Tai nuo daug ko priklauso, bet manau, kad apskritai mano mėgstamiausias pianistas yra Vladimiras Horowitzas. Jo maniera, charizma („kažkas“ sunkiai paaiškinamo, toks sugebėjimas perduoti muziką labai efektyviai ir visapusiškai), jo improvizaciška prigimtis, disciplina, gebėjimas pamatyti vos vieną natą ir jau sukurti vieną muzikinę idėją, vieną liniją visam kūriniui, kad ir koks ilgas jis būtų… Yra labai daug savybių, dėl kurių jis vienas geriausių solistų istorijoje. Taip pat ir dėl to, kad jis buvo pakankamai žmogiškas ir padarydavo klaidų, bet paversdavo jas muzikos dalimi!

 

Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriate savo darbe ir karjeroje?

– Pats didžiausias iššūkis man yra suderinti pasirodymo publikai mintį su visais keliavimo, bendravimo su naujais žmonėmis kone kiekvieną dieną ypatumais ir sunkumais. Taip pat sunku rasti vietos muzikos prasmei labai chaotiškoje kasdienėje veikloje, kai didžiąją metų dalį tenka praleisti nepažįstamose vietose. Muzika yra mano moto – kitaip tariant, vienintelis dalykas, kuris tarp šių pastangų visada išlieka toks pat, išlieka stabilus. Todėl, kažkuria prasme, muzika man padeda susidoroti su muzika. Tai kaip ratas.

 

Esate laimėjęs ne vieną konkursą, pavyzdžiui, 2021 m. tapote Klivlando tarptautinio pianistų konkurso I-osios vietos nugalėtoju bei XVIII tarptautinio F. Chopino pianistų konkurso III-sios vietos laureatu. Kokiam konkursui buvo sunkiausia pasiruošti, kuris Jums yra reikšmingiausias?

– Konkursai, kuriems pasiruošti buvo sunkiausia… manau, kad visiems pasiruošti buvo vienodai sunku. Iššūkiai dažniausiai kyla dėl asmeninės būsenos, bet jeigu iš tiesų susikaupi, ruošiesi su stabilia dienotvarke ir prisijaukini muziką kaip dar vieną kalbos formą – tada tai tampa greičiau disciplinos, o ne konkurso klausimu.

O pats reikšmingiausias konkursas man turbūt yra Klivlando tarptautinis pianistų konkursas. Tai buvo ypatinga gyvenimo akimirka, kai šis laimėjimas sutapo su mano studijų pabaiga ir beveik COVID-19 pandemijos pabaiga. Groti tokiai publikai su Klivlando orkestru „Severance Hall“ salėje buvo tiesiog magiška.

 

Po 2022 m. F. Chopino konkurso minėjote, kad daugiau nebeketinate dalyvauti konkursuose. Ar tai kažką pakeitė Jūsų gyvenime, dienotvarkėje?

– Mano kasdienė dienotvarkė, kai nesu muzikiniame ture ar kokiam nors koncerte, nepasikeitė – tačiau tai pakeitė mano dabartinį matomumą, man suteikė daugiau atsakomybės, kuri stumia mane panerti į Meną dar giliau nei anksčiau. Muzika tapo kai kuo mano viduje, bet ne kažkuo, ką bandyčiau pasisavinti. Tai atneša daug atsakomybės, bet taip pat ir labai daug džiaugsmo.

 

Pirmą kartą pasirodysite Lietuvoje. Kaip sugalvojote atvykti į šią šalį ir Paliesiaus dvarą?

– Baltijos kraštas visada mane žavėjo, o groti Paliesiaus dvare man yra labai jaudinanti proga. O šiaip dauguma sprendimų priimu remdamasis intuicija, o ne loginiu mąstymu – tiesiog manau, kad pasidalyti muzika šioje vietoje bus neabejotinai verta ir džiaugsminga!

 

Ką ateityje norėtumėte pasiekti ar padaryti?

– Menininkas visada gali kurti planus ateičiai… bet geriausia, ką galime padaryti, tai žvelgti į kiekvieną koncertą kaip į paskutinįjį. Turiu stiprią nuomonę apie dabartinę klasikinės muzikos padėtį pasaulyje. Panašu, jog egzistuoja pasaulinė prasmės krizė – o klasikinė muzika suteikia žmonijai tokias vertybes, kurias sunkiau pasiekti, kai įtrauki religiją, politiką ar bet kokias kitas žmogiškas veiklas, kadangi jos su laiku ima kelti įvairiausių ginčų. O muzika yra abstrakti, muzika paaiškina žmonių elgesio, tikėjimo ir jausmų gelmes, paaiškina pasaulį iš daugybės skirtingų perspektyvų. Pasidalinti tokiomis idėjomis su kuo daugiau žmonių yra ir visada buvo mano tikslas – o kad galėčiau tai padaryti, artimiausias koncertas man visada yra svarbiausia išsikelta užduotis!