LRT.LT: Analogų neturintis ansamblis „Paleasis“ fortepijono virtuozo Alexanderio Paley’aus ir klarnetininko Karolio Kolakausko akimis
Ugningasis fortepijono virtuozas Alexanderis Paley’us savo talentu ir charizma nepalieka abejingų. Publika jam ploja atsistojusi, o kritikai negaili pagyrų. Svajonė skambinti fortepijonu užgimė jau ankstyvoje vaikystėje, kai jaunasis pianistas nekantraudamas laukė galimybės pirmą kartą prisiliesti prie pianino „Belarus“ klavišų.
O atsikraustęs į Vilnių pianistas įgyvendino dar vieną seną svajonę – subūrė savo ansamblį. Tik 2022 m. veiklą pradėjęs ansamblis „Paleasis“ jau aktyviai koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje, turi didžiulį repertuarą. Rugpjūčio 26–27 dienomis A. Paley’us, visas „Paleasis“ ansamblis ir dar keli talentingi muzikantai pasirodys Paliesiaus dvare, A. Paley’aus organizuojamame penktajame muzikos maratone. Šįkart tema – „Raritetai“. Per dvi dienas ir šešis koncertus nuskambės daug premjerų Lietuvoje.
Belaukdami koncerto, kalbame su ansamblio įkūrėju Alexander Paley’umi ir ansamblio direktoriumi bei klarnetininku Karoliu Kolakausku.
Plačiau apie koncertą: 08.26-27 | Penktasis Alexander Paley muzikos maratonas „Raritetai“ Paliesiuje
Šaltinis: LRT.LT
Karolis: Man kiekvienas geras ansamblio pasirodymas už mūsų šalies ribų yra ypač malonus.
Alexander: Mūsų debiutas. Pirmasis koncertas Kaune, Pažaislyje – LRT jį įrašė. Tai buvo milžiniška programa, kone visi kūriniai buvo grojami Lietuvoje patį pirmą kartą. Žiūrovams prašant biso, atlikome kūrinį, kurį būtent mums parašė talentinga jauna lietuvių kompozitorė Beata Juchnevič – tai buvo labai įsimintina. Ir, žinoma, koncertas Kišiniove, Moldovos sostinėje. Man labai daug reiškė groti su ansambliu ten, kur gimiau, augau ir išmokau groti fortepijonu. Į koncertą susirinko kone visas miestas!
– Kokie iššūkiai dirbant su ansambliu Jums atrodo didžiausi?
Alexander: Didžiausias iššūkis – pasiekti, kad kiekvienas kūrinys būtų kuo geresnis. Pavyzdžiui, prie kai kurių kūrinių reikia padirbėti daugiau, todėl tai ir darome. Programą sudarau taip, kad… augtume. Man tai yra svarbiausia.
Karolis: Įsiklausymas.
– Rugpjūčio 26–27 d. grosite penktajame muzikos maratone Paliesiaus dvare. Kokius kūrinius labiausiai nekantraujate atlikti ir kodėl?
Alexander: Šiame festivalyje kai kurie ansamblio nariai jau grojo, bet pirmą kartą bus visas „Paleasis“, visi. Pirmiausia, mes grosime Antono Rubinsteino kūrinius – Moldovoje tai šventas vardas, nes tai vienas geriausių 19 a. pianistų ir kompozitorių. Jis gimė Moldovoje, todėl man tai ypatinga – juk ir aš ten gimiau. Pamenu, kad pastate šalimais gyveno mano tėvų profesorius, kuris turėjo A. Rubinsteino fortepijoną. Dabar šis fortepijonas yra A. Rubinsteino muziejuje labai mažame kaimelyje, kuriame kompozitorius gimė.
Tada grosime Y. Boweno kūrinius, o tai nuostabus britų kompozitorius – lietuviai su juo susipažins pirmą kartą, turėtų būti tikras atradimas. Tai čia du didžiausi dalykai. Taip pat grosime R. Pick-Mangiagalli kūrinius – tiesa, ne su „Paleasis“, bet kitais atlikėjais. Man tai ypatinga, nes R. Pick-Mangiagalli buvo Milano konservatorijos direktorius, svarbus Italijos kompozitorius. O mano mokytoja Kišiniove baigė būtent šią konservatoriją, kai jis ten direktoriavo. Šitaip apie jį sužinojau.
Tikiuosi, kad tai bus pats įdomiausias muzikos maratonas!
Karolis: Laukiu nepelnytai užmirštų arba itin retai atliekamų J. Boweno bei E. von Dohnányi kompozicijų.
– Kokie yra ansamblio „Paleasis“ ateities planai ar tikslai?
Karolis: Nesustoti tobulėti, jausti ir galvoti giliau, aktyviai koncertuoti bei likti klausytojų atmintyje ir širdyje.
Alexander: „Paleasis“ vėl lankysis Prancūzijoje ir Moldovoje. Bus dar didesnis repertuaras, dar daugiau kūrinių, dar daugiau miestų. Lietuvoje mes grojame ne tik dideliuose miestuose, kaip Vilnius, Kaunas, Klaipėda, bet ir Birštone, Druskininkuose, daug kartų grojom Nidoje, Palangoje – labai smagu groti Palangos Kurhauze. Tas koncertas buvo labai pasisekęs ir mes vėl grosime Kurhauze spalį. Dabar nėra lengvas metas, tačiau stengiamės Lietuvos žmonėms atnešti kažką žmogiško. Aš galbūt idealistas, bet šimtu procentu tikiu, kad jei kas nors galėtų šį pasaulį išgelbėti, tai tik muzika.
– Galbūt norėtumėte perduoti žinutę būsimai publikai Paliesiaus dvare?
Alexander: Taip. Niekada negalėtume skųstis publika, nes visada susirenka pilna salė ir visada džiaugiamės, kad žmonės domisi mūsų atliekama muzika. Tad tiesiog noriu, kad jie būtų su mumis, nes kiekvienas mūsų koncertas, kiekviena nauja programa yra kelionė. Tokia mano žinutė: keliaukite su mumis ir atraskite daug, daug dalykų.
Karolis: Nepamirškite išgerti kavos. Dienos bus ilgos ir turiningos (šypsosi).
Jums gali būti įdomu:
KONCERTŲ KALENDORIUSEL. PARDUOTUVĖ
PALIESIAUS KLINIKA