INTERVIU Lrytas.lt: Paliesiaus dvare koncertuos kvartetas iš JAV

https://www.lrytas.lt/kultura/meno-pulsas/2018/09/06/news/paliesiaus-dvare-koncertuos-kvartetas-is-jav-7475123/ )

“The American Virtuosi”, tai Borowsky šeimos kvartetas kuriantis itin gyvybingą ir šarmo kupiną muziką, kuri yra įkvėpta šiltų šios šeimos santykių. Viskas prasidėjo nuo momento, kai tėvai Cecylia ir Charles savo vaikams davė instrumentus, ragindami juos pamėginti kartu groti. Šis sumanymas baigėsi tuo, jog visi vaikai tapo profesionalūs muzikantai, studijavę prestižinėse mokslo įstaigose tokiose kaip Jale universitetas, Trinity muzikos koledžas ir Piotro Čaikovskio konservatorija. Jų koncertai trykšta energija ir suvienija solo ir kamerinės muzikos žanrus. Žaismas ir stulbinantis vienas kito jautimas tarp muzikantų, koncertuose uždega klausytojų širdis. Anot laikraščio Towerlight, sunku rasti labiau muzikalią šeimą, nei Borowsky. Įdomu, jog dar tada, kai, JAV piliečiams buvo rekomenduojama saugumo dėlei nevykti į tokias šalis kaip Vietnamas, Kuba ar Kinija, šeimos kvartetas jau kurį laiką ten sėkmingai gastroliavo, o per ilgalaikę patirtį, apkeliavo ne tik Ameriką, bet ir kitas pasaulio šalis. Rugsėjo 9 dieną turėsite galimybę pasimėgauti Borowsky šeimos koncertu ir Lietuvoje, Paliesiaus dvare, 14h. Pristatome jums trumpą interviu, susipažinimui su šiais nuostabiais muzikantais.

Kas jus motyvuoja kurta muziką ir kaip tai prasidėjo?

Cecylia: Kai mums gimė vaikai, mes juos pažindinome su muzika, vesdamiesi į koncertus, bei grodami jiems namuose. Visi jie pradėjo muzikos pamokas anksti, būdami ketverių metų. Ilgainiui, pasirodė, jog buvo labai svarbu įdiegti vaikams šį pagrindą, kad taptų profesionaliais muzikantais.

Emmanuel: Mes esame dėkingi, kad turėjom galimybę dirbti su mokytojais, kurie gebėjo mokyti smagiais ir įdomiais būdais. Reikia daug pastangų ir laiko, kad pradėtum matyti ir girdėti rezultatus, tačiau pajutus, jog gali naudoti instrumentą kaip saviraišką, ir tai  net pavyksta… Tuomet pradedi mylėti tai, ką darai.

Frances: Tas jausmas, kurį gauni iš klausytojų koncerto metu atperka visas sunkias darbo valandas praleistas repeticijose. Mes labai vertiname klausytojų atsaką, labai gerą jausti, kad mūsų muzika juos palietė. Kai programa siejama su tam tikra tema, kaip šį rugsėjį Lietuvoje, koncertas išties gali tapti labai stiprus potyris.

Charles: Mano supratimas ir meno suvokimas atsirado dar tada, kai aš studijavau Jale universitete, plieninės uždangos metu. Universiteto vadovas, Kingman Brewster paprašė manęs užmegzti kontaktus su rytų Europos universitetais. Aš sukūriau Jale universiteto komitetą, kuris buvo atsakingas už tarpkultūrinius ryšius ir susisiekiau su Lenkijos universitetu ir kitomis valstybėmis, įskaitant Lietuvą. Nors nebuvo paprasta, bet su rėmėjų pagalba mūsų darbas davė vaisius. Mums pavyko atskraidinti 48 mokslininkus ir muzikantus į JAV. Nuo to laiko ir toliau rengiau tarptautines konferencijas, kurios siejo mano domėjimąsi sociologija, politika ir muzika.

Ko jūs siekiate, kai muzikuojate sau ir kaip tai skiriasi, kai grojate kitiems?

Cecylia: Mes stengiamės sukurti virtualią kelionę klausytojams, nunešdami juos į kitą erdvę. Taip siekiame suteikti jiems nepamirštamą potyrį. Groti kitiems yra tikroji mūsų profesijos siekiamybė.

Elizabeth: Kurti, atlikti ir mokyti muzikos – visi šie dalykai man yra neatsiejami vienas nuo kito. Kiekviena sritis yra kitokia, bet jos stipriai tarpusavy siejasi. Kai dalinuosi muzika su kitais, aš noriu keliauti erdve, laiku ir jausmais. Kai tai pavyksta, žinau, jog tinkamai atlikau savo darbą.

 

Kokia turėtų būti menininko filosofinė samprata ir ko turėtų siekti idealus menininkas su savo darbais?

Cecylia ir Charles: Mes tikime, jog menininkas turi moralinę ir socialinę atsakomybę vardan visos žmonijos labo. Mūsų prioritetas yra, jog muzika siektų perteikti kuo gilesnę žmogišką ir meninę patirtį, tuo įkvėpdama pozityvias refleksijas ir veiksmus klausytojų gyvenimuose.

Elizabeth, Emmanuel, Frances: Mes dalinamės savo muzika, norėdami išreikšti visą spektrą žmogiškų emocijų. Meilė ir skausmas dažnai būna susieti ir muzika leidžia ištirti intensyvias emocijas, saugiu būdu. Kiekviename pasirodyme mes stengiamės būti kuo budresni ir maksimaliai susitelkę, tam, kad sukurtume ryšį tarp savęs ir klausytojų. Tai darome per programavimą, performansą ir bendravimą. Mes siekiame perduoti jiems pagarbos ir tikėjimo jausmą, taip įkvėpdami klausytojus, išlydėdami juos iš koncerto pilnomis širdimis teigiamų emocijų, kurias po to jie gali  ir toliau skleisti savyje ir savo aplinkoje.

Kokie muzikantai jus įtakojo labiausiai?

Cecylia: Ignace Jan Paderewski, dėl jo artistiškumo, morališkumo ir politinės rolės.

Emmanuel: Jascha Heifetz dėl jo unikalaus ir stipraus artistiškumo, Erick Friedman dėl jo dalijimosi žiniomis ir meilės smuikui.

Frances: Mano šeima ir Amit Peled (Peabody violončelės profesorė).

Elizabeth: Mano mokytoja, Ann Schein už jos didžiulę meilę kiekvienam studentui ir jos nuostabius ir precizižkus aiškinimus apie grojimą, bei jos individualų dėmesį kiekvienam koncerto klausytojui.

Kokia žinia norėtumėte pasidalinti su žmonija?

Visi: Mes esame vienis ir turime padėti vienas kitam. Diskriminacija, eksplotacija ir žmonių manipuliacija neturėtų turėti vietos mūsų civilizacijoje.

 

Kokius tris dalykus pasiimtumėte į negyvenamą salą?

  1. a) Sėklų ir sodinimo įrankių
  2. b) Bibliją įkvėpimui
  3. c) Muzikos instrumentų, be abejonės!

 

Jau rugsėjo 9 dieną 14h šis nuotaikingas kvartetas, atkeliavęs net iš pačių Jungtinių Amerikos Valstijų, koncertuos Paliesiaus dvare.

 

 

Jums gali būti įdomu:

KONCERTŲ KALENDORIUS
EL. PARDUOTUVĖ
PALIESIAUS KLINIKA