DELFI.LT: Lietuviška klasika atgims „Grammy“ nominuoto garso režisieriaus įrašuose

Rugpjūčio 1 d. Paliesiaus dvare Simona Venslovaitė (smuikas, Vokietija / Lietuva) / Veronika Kopjova (fortepijonas, Austrija / Lietuva): XX a. lietuvių kompozitorių sonatos smuikui ir fortepijonui ir rugpjūčio 7 d. LMTA Didžiojoje salėje Lietuvoje ir užsienyje aktyviai koncertuojančios solistės Simona Venslovaitė (smuikas) ir Veronika Kopjova (fortepijonas) atliks Juozo Gruodžio, Kazimiero Viktoro Banaičio, Stasio Vainiūno, Povilo Dikčiaus, Juliaus Juzeliūno ir Justino Bašinsko kamerinius opusus. O rugpjūčio 2–6 d. vyks šių kūrinių įrašų sesija su ne kartą „Grammy“ nominuotu garso režisieriumi Viliumi Keru.

XX a. lietuvių kamerinės muzikos aukso fondui priskiriamos Juozo Gruodžio Sonata smuikui ir fortepijonui d-moll (1922), Kazimiero Viktoro Banaičio Sonata smuikui ir fortepijonui d-moll (1935), Stasio Vainiūno Sonata smuikui ir fortepijonui, Op. 38 (1971), Povilo Dikčiaus Mažoji sonata smuikui ir fortepijonui (1971), Juliaus Juzeliūno Sonata smuikui ir fortepijonui (1972), Justino Bašinsko Sonata smuikui ir fortepijonui (1977) paskutinį kartą buvo įrašytos daugiau nei prieš 30 metų, kai kurios jų iki šiol nėra išleistos kompaktinėse plokštelėse. Tai lėmė menką šių lietuvių kamerinės muzikos šedevrų žinomumą ir prieinamumą platesnei publikai Lietuvoje ir užsienyje.

Kita vertus, šiandien dar neišdilę ankstesnių šių kūrinių atlikėjų, kolegų prisiminimai apie to meto laiko dvasią, muzikinį gyvenimą: jų pastebėjimai ypač vertingi, norint kuo tiksliau parengti kompozitorių intencijas atitinkančią kūrinių interpretaciją. Taip kilo mintis ne tik atlikti ir įrašyti kūrinius, bet ir įsitraukti į gyvą diskusiją su šio repertuaro žinovais – iškiliais Lietuvos kamerinės scenos menininkais, LMTA profesoriais pianiste Irena Uss-Armoniene, violončelininku Rimantu Armonu, smuikininku Petru Kunca, altininku, dirigentu ir muzikologu Donatu Katkumi bei naująjį atlikimą rengiančiomis LMTA absolventėmis smuikininke S. Venslovaite ir pianiste V. Kopjova (kalbino Gerūta Griniūtė).

Intensyvi įrašų sesija rugpjūčio 2–6 d. vyks Paliesiaus dvaro „Pasagos“ koncertų salėje, kurią savo įrašams vis dažniau renkasi pasaulinio lygio muzikantai.

Rengiamą programą galima bus išgirsti ir gyvai:
Rugpjūčio 1 d. 14 val. – Paliesiaus dvare (skambės K. V. Banaičio, J. Juzeliūno, J. Bašinsko ir J. Gruodžio sonatos);
Rugpjūčio 7 d. 17 val. – pačiame Vilniaus centre esančioje LMTA Didžiojoje salėje (programoje – J. Gruodžio, P. Dikčiaus, S. Vainiūno sonatos);

Renginiai nemokami.

Įrašai ir koncertai yra LMTA vykdomo projekto „J. Gruodis, K. V. Banaitis, S. Vainiūnas, P. Dikčius, J. Juzeliūnas, J. Bašinskas: svarbiausios XX amžiaus lietuvių kompozitorių sonatos smuikui ir fortepijonui“, skatinančio reikšmingiausio XX a. lietuvių kamerinės muzikos repertuaro studijas, atlikimą ir sklaidą Lietuvoje ir pasaulyje, dalis.

Skaityti: DELFI.LT

 

Jums gali būti įdomu:

KONCERTŲ KALENDORIUS
EL. PARDUOTUVĖ
PALIESIAUS KLINIKA