Architektūra

2011 – 2014 m. dvaro restauracijos projekto autoriams Dainai Ferguson ir Jamesui Normanui Fergusonui sėkmingai pavyko atkurti Paliesiaus dvaro sodybos struktūrą. Buvo išsaugotos ir restauruotos senosios pastatų konstrukcijos bei elementai – taip parodyta pagarba paveldui ir seniesiems amato meistrams. Šiandien dvaro pastatai ir reljefo formos sukuria vieningą visumą. Restauruoti patys įspūdingiausi sodybos pastatai: dviejų aukštų su cokoliu Ekonomo namas bei pasagos formos tvartas, dengtas moderniu stiklo ir metalo konstrukcijų gaubtu. Klijuoto medžio kolonų ir gegnių konstrukcija laiko žalios augalinės dangos stogą, kuris susilieja su pelkės augmenija. Ryškių senųjų mūrų ir naujų architektūrinių elementų ekspozicija vienoje erdvėje darniai papildė viena kitą, sukūrė išskirtinę erdvę.

Istorinių pastatų architektūra atspindi XIX a. I pusėje vyravusią akmens mūro architektūrą, būdingą klasicizmo bruožų turintiems ūkiniams pastatams. Remiantis archeologiniais tyrinėjimais, atstatytos patalpos kepyklėlei, katilinei.

Autentiškame Ekonomo namo cokoliniame aukšte įkurtas mini SPA. Tai patalpos su išlikusiomis skliautuotomis kolonomis, statytomis iš lenktų plytų, degtų kažkada veikusioje dvaro plytinėje. Senosios architektūros fragmentai čia sukuria neišdildomą įspūdį.

Itin įdomus dvaro laikotarpio statinys – dviejų aukštų Ledainė: medinės sijos sumontuotos senųjų sijų lizduose, o apatiniame aukšte – autentiškas lauko akmenų grindinys su drenažiniu loveliu tirpstančiam ledo vandeniui. Dvare šiuo metu ledainė naudojama ūkio reikmėms.

Teritorija apjuosta originalia lauko riedulių tvora, kurioje įrengti autentiški ažūriniai kalvių darbo vartai. Ties atkurtais įvažiavimais į dvarą atkurtas ovalus parteris, įrengti pėsčiųjų takai, lauko apšvietimas, automobilių stovėjimo aikštelė.

Dvarą supanti teritorija neužstatyta, pastatai tebėra vizualiai mažai pakitusioje vietoje.  Spėjama, kad dvaro kūrimosi etapu buvo iškasta Kančioginos upelio šiaurinė atšaka – kanalas ir tvenkinys, tuomet centrinę dvaro sodybos dalį su statiniais iš visų pusių juosė vandens žiedas. Dabar pietinė Kančioginos upelio atšaka užpelkėjusi, kontūras iš dalies sunykęs.

Šiandien Paliesiaus dvaras išdidžiai gali būti vadinamas nekilnojamojo kultūros paveldo kompleksu, turintis architektūrinę, istorinę ir kraštovaizdinę vertę.

Šis objektas apdovanotas Geriausių restauravimo darbų 2013 – 2014 m. konkurso laureato diplomu už naujų metodinių sprendinių įgyvendinimą tvarkybos darbuose, restauravimo kompleksiškumą ir novatoriškumą.